Zkušenost z Maďarska: Plní katridekakog v praxi očekávání plynoucí z klinických studií?
Dr. Laszlo Nemes z Národního hemofilického centra v Budapešti přiblížil výsledky rFXIII-A (katridekakogu) v klinických studiích i vlastní zkušenosti z praxe s touto terapií.
Proč rFXIII-A
V Evropské unii je rFXIII-A schválen k dlouhodobé profylaxi krvácení u pacientů s kongenitálním deficitem FXIII-A a k léčbě průlomového krvácení. Doporučené dávkování činí 35 IU/kg 1× měsíčně (ob 28 dnů ± 2 dny), podává se intravenózním bolusem. Může být používán ve všech věkových skupinách pacientů.
Účinnost, bezpečnost a dobrou tolerabilitu dlouhodobé substituce FXIII rekombinantním přípravkem bez tvorby protilátek doložily studie fáze I–IV. Celkově získaná data podporují profylaktické podávání rFXIII 35 IU/kg měsíčně u všech pacientů s kongenitálním deficitem FXIII-A.
Studie fáze I prokázala, že po 1 dávce rFXIII alespoň 20 IU/kg se udrží normální stabilita koagula do 28. dne, odhadovaný terminální poločas pro všechny dávky (až 75 IU/kg) se pohybuje v rozmezí 149–278 hodin a rFXIII je dobře tolerován ve všech použitých dávkách.
Mezinárodní hodnocení fáze III–IV mentor představuje největší prospektivní klinický vývojový program u pacientů s kongenitálním deficitem FXIII. V 5 studiích zahrnul 116 pacientů, obnášel zhruba 300 pacientoroků a celkem v něm došlo ke 4133 expozicím rFXIII. Multicentrická otevřená jednoramenná studie mentor 1 (n = 41) doložila superioritu profylaxe tímto přípravkem oproti podávání on demand a potvrdila efektivitu profylaxe. Její 6letá extenze mentor 2 (n = 60, z toho 34 pokračovalo z mentor 1) demonstrovala bezpečnost profylaxe, a to i u dětských pacientů, a účinnost rovněž při malých chirurgických výkonech. Střední roční míra krvácení činila 0,043 na pacienta za rok, tj. 1 krvácení na pacienta za 23 let. Ve studiích mentor 1 a 2 se nevyskytly tromboembolie ani fatální NÚ, anafylaktická či alergická reakce, nebyl detekován inhibitor.
Kazuistika
Muž narozený v roce 2000 po porodu krvácel z pupečníku, proto dostal čerstvě zmraženou plazmu (FFP). Peripartálně u něj byly zjištěny intrakraniální krvácení (ICH) a hydrocefalus, tudíž podstoupil implantaci ventrikuloperitoneálního (VP) shuntu. V 1 roce věku se vyskytl traumatický cervikální hematom, terapie obnášela opět FFP. V 9 letech podstoupil revizi VP shuntu, rovněž s podáním FFP. Během dětství se dostavovala spontánní nebo traumatická krvácení do svalů či kloubů každé 3–4 měsíce, pravé koleno bylo cílovým kloubem. Byl diagnostikován deficit podjednotky A2 FXIII.
Od října 2016 pacient užívá rFXIII-A 35 IU/kg každých 28 dní jako profylaxi. Údolní (trough) hladina je 17 %, vrcholová (peak) 82 %, za 8 let této profylaxe se nevyskytlo jakékoliv spontánní ani traumatické průlomové krvácení, trombotický NÚ, alergie ani tvorba inhibitoru. Pacient podstoupil dva malé stomatologické výkony, při nichž nepotřeboval žádnou přídatnou substituční terapii. Dokonce se vrátil na plný úvazek do práce.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zkrácená informace o léčivém přípravku nájdete zde: NovoThirteen®
CZ24N1300003
Zdroj: Nemes L. Hungarian experiences in the treatment of FXIII deficiency. Koagulace a krvácení, Levoča, 2. 5. 2024.