#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

COVID-19 a respirační sezóna 2023: Čeká nás tripledemie?

Respirační sezóny začínají mít podle slov dr. Trojánka spíše podobu tripledemie než epidemie. Již v minulé sezóně respiračních infekcí se v populaci, která už nedodržuje striktní a přísná protiepidemická opatření, ke přidaly ke covidu rovněž chřipka a respirační syncytiální virus (RSV). Naznačit, co nás čeká, může letošní sezóna respiračních infekcí na jižní polokouli, která nebyla jednoduchá.

Souběžný výskyt zmíněné trojice respiračních onemocnění a dalších nechřipkových respiračních virů je možno ilustrovat například na datech z Chile. Za relativně optimistická lze označit data z Austrálie, kde dominoval COVID-19, a protože se tam podařilo oddálit epidemii až do doby, kdy už byly k dispozici léky a očkování, dopad nebyl tak dramatický. Chřipka se v Austrálii vyskytovala méně než před rokem. Dle varování Světové zdravotnické organizace (WHO) by se letošní respirační sezóna mohla podobat minulé, tzn. být relativně náročná.

Aktuální varianty zájmu

SARS-CoV-2 coby RNA virus ochotně mění svou genetickou informaci. V častějších změnách, než vidíme, mu brání protein Nsp14, který koriguje chyby v přepisu GI. „A právě ti pacienti, kteří leží třeba u nás v Motole, generují ty nové varianty a změny viru. Ukazuje se, že člověk, který se dostane do protrahované infekce, může být poměrně hodně rizikový z hlediska výskytu další varianty viru,“ upozornil přednášející. „Pro nás jsou zásadní jakékoli varianty, které mají nějaké zásadní mutace v S proteinu, jelikož na něj cílí imunitní odpověď při očkování; a pokud nastane značný příliv mutací, nemusí být očkování účinné.“ 

Pozornost se upíná zejména k variantám vyvolávajícím zvláštní zájem (VoI − variant of interest) nebo obavy (VoC − variant of concern). U nich je prokázaná možnost snížení neutralizační aktivity protilátek a nemusí na ně dostatečně účinkovat terapie. Zároveň je v těchto případech potenciálně predikována například možnost vyšší transmisibility. V současné době se v USA jedná víceméně o varianty, které mají mutace F456L ve spike proteinu, v Evropské unii potom dominují omikron XBB.1.5 (kraken) a přidružené varianty X. Obavy s sebou nese právě mutace F456L, asi nejvíce jsou skloňovány varianty EG.5 (známá jako eris) a FL.1.5.1. Mezi VoC, u nichž byla prokázána zvýšená závažnost průběhu onemocnění (např. delta), v současnosti není řazena žádná. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) na začátku března deeskalovalo sublinie omikronu z VoC na VoI.

Neustále překvapující virus

Varianta eris překvapila tím, že se objevila již v průběhu letní sezóny – to popírá představu, že pro COVID-19 by mělo být typické zimní období respiračních infekcí. V létě se předpokládalo, že bude dominovat na severní polokouli až na podzim a v zimě.

V tuto chvíli jsou snahy o další aktualizaci vakcíny směrem k EG.5. SARS-CoV-2 však opět překvapil – v tuto chvíli se v molekulárně epidemiologických datech ukazuje, že eris může být nahrazena dvěma dalšími variantami – FL.1.5.1 (fornax) a pirola. U fornaxu se ovšem nepředpokládá, že by měl vyšší transmisibilitu nebo že by u něj byla snížená účinnost antivirotik. Podle dat z USA začal nárůst ještě před sezónou respiračních onemocnění a nejde ruku v ruce s počty úmrtí. Monitorování tamních odpadních vod ukázalo přítomnost eris i fornaxu, naopak zatím se neuplatňovala varianta pirola, která nás zřejmě potenciálně čeká tuto respirační sezónu.

  

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Trojánek M. Současná situace a COVID-19. IX. KMINE, Olomouc, 6. 10. 2023.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#