#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vysoké hladiny FIX u hemofilie B přinášejí profit bez ohledu na závažnost nemoci

O skutečnosti, že všichni pacienti s hemofilií B, bez ohledu na závažnost, mohou profitovat z vysokých hladin faktoru IX (FIX), hovořil dětský hematolog z McMasterovy dětské nemocnice v Hamiltonu profesor Anthony Chan.

Nové guidelines WFH

Guidelines Světové hemofilické federace (WFH) pro management hemofilie z roku 2020 přicházejí „ve vzrušující době evoluce diagnostiky a léčby tohoto onemocnění“ a reflektují, že od publikace 2. vydání v roce 2012 došlo „k obrovským pokrokům v několika aspektech managementu hemofilie“, které umožňují mnohem efektivnější hemostázu než bylo možné v minulosti. Profylaxe je u hemofilie vnímána jako důležitá cesta ke změně vrozeně patologického procesu vedoucího ke krvácení.

WFH doporučuje, aby byly vyšší hladiny FIX udrženy po delší dobu, zabránilo se krvácení v jakémkoliv čase a pacienti trávili více času s hladinami faktoru v nehemofilickém rozmezí (> 40 %). Jedinci se středně těžkou nebo těžkou hemofilií mohou setrvat v nehemofilickém rozmezí hodnot FIX významně déle díky novým rekombinantním faktorům (rFIX) s prodlouženým poločasem (EHL) podávaným 1× týdně. Pacientům se středně těžkou hemofilií a výchozími hladinami faktoru 1–5 % by tak měla být nabízena profylaxe jako jedincům s těžkou formou této nemoci (hladina faktoru < 1 %). V obou případech by cílem profylaxe mělo být dosažení hladiny FIX 3–5 % či více. U pediatrických pacientů s těžkou formou se má zahájit profylaxe pomocí rFIX se standardním poločasem (SHL) nebo s EHL.

Terapeutické výzvy a nedosažené klinické potřeby

Přibývají důkazy, že nejnižší hladiny faktoru o hodnotách 1–3 IU/dl (1–3 %) jsou nedostatečné k úplné prevenci krvácení u všech osob s hemofilií. Příležitostná klinická a subklinická krvácení v průběhu života navíc vedou k postupné progresi postižení kloubů. Suboptimální profylaxe je tak příčinou přetrvávajících nenaplněných potřeb v léčbě hemofilie.

Pacienti s hemofilií B mají i při vyšších hladinách faktoru stále zkušenost s krvácením do kloubů. Dokládá to práce, v níž bylo na souboru 1456 pacientů s hemofilií B hodnoceno rozložení průměrného počtu krvácení do kloubů napříč různými úrovněmi aktivity faktoru podle věku (Soucie et al., Blood Adv 2018). Bylo v ní predikováno, že počet krvácení do kloubů se bude zmenšovat se stoupající aktivitou faktoru u hemofilie A i B a že počet kloubních krvácení bude nulový při aktivitě faktoru > 30 %.

U pacientů se středně těžkou hemofilií profylaxe v porovnání s léčbou on demand zlepšuje roční míru krvácení (ABR; 3 vs. 11) i krvácení do kloubů (AJBR; 2 vs. 5). Ukazuje to britská studie THUNDER (Scott et al., Haemophilia 2019) vycházející z dat z registru (n = 864). Z ní vyplynulo, že navzdory současným profylaktickým režimům přetrvává nárůst ABR s věkem. U středně těžké a těžké hemofilie A byly zaznamenány podobné ABR, AJBR i hodnota skóre zdraví kloubů při hemofilii (HJHS), což vede k podezření, že pacienti se středně těžkou formou této nemoci jsou relativně podléčeni. 

Důležitou nenaplněnou potřebu u pacientů s hemofilií představuje i zmírnění bolesti, neboť ta má významný vliv na kvalitu života. Ve studii B-HERO-S (Buckner et al., Eur J Haematol 2018) většina dospělých respondentů s hemofilií hlásila nějaký stupeň bolesti bez ohledu na závažnost nemoci a z nich většina indikovala, že bolest měla střední až zásadní vliv na jejich každodenní život. Pacienti se středně těžkou hemofilií vykazovali nižší hodnotu skóre EQ-5D-5L, a tedy horší zdravotní stav než jedinci s mírnou, ale i těžkou hemofilií. Zhoršený zdravotní stav jinak měla větší část pacientů s mírnou nebo středně těžkou formou nemoci, což rovněž naznačuje významné nenaplněné potřeby v její léčbě.

  

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje:
1. Chan A. All patients with haemophilia B regardless of severity can benefit from high FIX levels. More ambitious prophylaxis for all haemophilia B patients: Why and how? ISTH 2023, Montréal, 2023 Jun 26.
2. World Federation of Hemophilia (WFH). Guidelines for management of hemophilia, 3rd edition. Dostupné na: www1.wfh.org/publications/files/pdf-1863.pdf
3. Center for Disease Control and Prevention. Treatment. Zpráva z registru týkající se mužů s hemofilií v letech 2014–2017. Dostupné na: www.cdc.gov/ncbddd/hemophilia/communitycounts/registry-report-males/treatment.html
4. Soucie JM et al. The frequency of joint hemorrhages and procedures in nonsevere hemophilia A vs B. Blood Adv 2018; 2 (16): 2136–2144.
5. Scott MJ et al. Treatment regimens and outcomes in severe and moderate haemophilia A in the UK: the THUNDER study. Haemophilia 2019 Mar; 25 (2): 205–212, doi: 10.1111/hae.13616.
6. Buckner TW et al. Impact of hemophilia B on quality of life in affected men, women, and caregivers – assessment of patient-reported outcomes in the B-HERO-S study. Eur J Haematol 2018; 100 (6): 592–602.

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#