Nespecifické střevní záněty (IBD) a koronavirus: otázky a odpovědi
Jsou pacienti s nespecifickými střevními záněty (IBD) ve zvýšeném riziku vzniku infekce SARS-CoV-2? A hrozí jim závažnější průběh onemocnění? I na tyto otázky odpovídá prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., z klinického centra ISCARE. Vychází při tom z aktuálních dat z celosvětového registru SECURE-IBD.
Přehledně se vyjadřuje k cestě viru organismem a k rizikům jeho potenciálního vylučování z gastrointestinálního traktu, vzápětí při pohledu na širokou paletu terapeutických možností IBD upřesňuje, které léky jsou vzhledem k pandemii prokazatelně nevhodné a jak k jejich preskripci přistoupit. V odpovědi na otázku, jací pacienti s IBD jsou nejrizikovější, pak kromě očekávaných dat o věku či komorbiditách nabízí i jednou zajímavost.
Kromě řady užitečných informací pro praxi ve formě krátkých videí profesor Lukáš předává svým kolegům rovněž výzvu zapojit sebe, respektive své pacienty do otevřeného mezinárodního registru sloužícího k monitorování souvislostí mezi IBD a infekcí novým koronavirem.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Hledají se pacienti do studie s lipidomickým testem pro časný záchyt karcinomu pankreatu
- Mozky! Stárnoucí, zahleněné a odolné... – „jednohubky“ z výzkumu 2025/13
- Pomeranč denně jako ochrana před depresí? Klíč se ukrývá v mikrobiomu
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Ženy, které změnily medicínu: dosavadní laureátky Nobelových cen