Aktuální doporučení odborného panelu ELN k managementu diagnostiky AML
Doporučení European LeukemiaNet (ELN) z roku 2022 přidávají nové informace k přechozím doporučením z roku 2010 a 2017. Týkají se diagnostiky a léčby akutní myeloidní leukémie (AML) u dospělých z pohledu patogeneze, úpravy klasifikace onemocnění, možností genomické diagnostiky a zahrnutí hodnocení minimální reziduální nemoci (MRD).
Z hlediska diagnostiky AML je v současnosti možno provést řadu testů, které upřesňují poznání biologie onemocnění.
Základní diagnostický postup ke stanovení myeloidní malignity
- Vyšetření kompletního krevního obrazu včetně diferenciálního rozpočtu, s rozpočtem ≥ 200 jaderných buněk v nátěru.
- Aspirace kostní dřeně, s rozpočtem 500 jaderných buněk v nátěru − myeloblasty, monoblasty a megakaryoblasty jsou zahrnuty v rozpočtu blastů. Monoblasty a promonocyty (ale ne abnormální monocyty) se započítají u AML s monocytovou či myelomonocytovou diferenciací jako ekvivalentní blastům.
- Trepanobiopsie kostní dřeně – v případě suché aspirace.
- Imunofenotypové vyšetření multiparametrovou průtokovou cytometrií, které umožní identifikovat povrchové a intracelulární markery. Je také důležité najít imunofenotyp asociovaný s leukémií, který umožní další sledování MRD.
- V případě, kdy je aspirace kostní dřeně nemožná a chybějí cirkulující blasty, lze myeloidní fenotyp potvrdit imunohistochemickým vyšetřením biopsie kostní dřeně.
- Detailní demografická data, osobní anamnéza včetně komorbidit a užívaných léčiv, možné expozice toxickým látkám, jiným toxinům (včetně kouření) a dále předchozích malignit i jejich terapie. Důležitá je také rodinná anamnéza (se zaměřením na myeloidní malignity k vyloučení germinální predispozice) a vyhodnocení pacientovy krvácivé anamnézy, jež může souviset například s destičkovými poruchami (a potenciálně i germinální predispozicí k malignitě).
Genetické vyšetření
- Cytogenetické vyšetření, případně i s vyšetřením specifických abnormit pomocí fluorescenční in situ hybridizace (FISH).
- Screeningové vyšetření genových mutací spojených s diagnózou a identifikací potenciálních terapeutických cílů:
- FLT3 – mutační screening zahrnující stanovení interních tandemových duplikací (ITD) a mutací tyrosinkinázové domény (TKD). Delší přestavby FLT3-ITD nemusejí byt zachytitelné při sekvenování nové generace (NGS), vhodné je užití kapilární elektroforézy;
- IDH1, IDH2;
- NPM1;
- CEBPA (včetně specifikace mutace, protože jen některé mohou být spojeny s příznivou prognózou), DDX41, TP53, ASXL1, BCOR, EZH2, RUNX1, SF3B1, SRSF2, STAG2, U2AF1, ZRSR2.
Většina těchto výsledků by měla být k dispozici v průběhu prvních 3−7 dnů.
- Screeningové vyšetření přestaveb genů a fúzí:
- PML::RARA, CBFB::MYH11, RUNX1::RUNX1T1, přestavby KMT2A, BCR::ABL1, další fúzní geny, pokud je stanovení k dispozici.
- Další možné přídatné testování může zahrnout následující geny: ANKRD26, BCORL1, BRAF, CBL, CSF3R, DNMT3A, ETV6, GATA2, JAK2, KIT, KRAS, NRAS, NF1, PHF6, PPM1D, PTPN11, RAD21, SETBP1, TET2, WT1.
- V případě podezření na zárodečnou (germline) predispozici je velmi důležité provést vyšetření panelu genů zahrnující známé predispoziční geny.
- U některých mutací (NPM1, CBF) je doporučeno provést kvantitativní polymerázovou řetězovou reakci (qPCR) nebo kapkovou (droplet) digitální PCR (ddPCR) k usnadnění monitorování MRD.
Další vhodný postup
- Detailní vyšetření celkového stavu včetně stanovení výkonnostního stavu (PS ECOG/skóre WHO).
- Biochemické vyšetření a koagulační testy.
- Testování na hepatitidu A, B, C a HIV, sérologické testování herpetických virů (EBV, CMV, HSV, VZV).
- U žen ve fertilním věku vyloučení těhotenství.
- Posouzení vhodnosti k alogenní transplantaci kmenových buněk krvetvorby a typování HLA, případně zajištění vyšetření sourozenců.
- Zobrazovací metody zahrnující rtg srdce a plic, posouzení stavu srdce (EKG, ECHO).
- U lidí ve fertilním věku informace o možné kryoprezervaci spermatu a oocytů.
- Uschování vzorků krve a kostní dřeně, případně jiné tkáně (biopsie kůže) k možnosti odlišení zárodečných a somatických mutací. Důležité je také podepsání informovaných souhlasů k možným dalším vyšetřením uchovávaných vzorků.
(eza)
Zdroj: Döhner H., Wei A. H., Appelbaum F. R. et al. Diagnosis and management of AML in adults: 2022 recommendations from an international expert panel on behalf of the ELN. Blood 2022 Sep 22; 140 (12): 1345−1377, doi: 10.1182/blood.2022016867.
Zkrácenou informaci o přípravku naleznete zde.
2011-CZ-2300016
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.