Vyšetření T2:EGR a PCA3 v moči při záchytu agresivního karcinomu prostaty
Podle studie publikované letos na jaře v časopisu JAMA Oncology může vyšetření RNA TMPRSS2:EGR (T2:EGR) a PCA3 v moči předejít zbytečným biopsiím při diagnostice agresivního karcinomu prostaty (Gleasonovo skóre ≥ 7). Výsledky ukázaly významně vyšší specificitu v porovnání se samotným stanovením PSA při zachování vysoké senzitivity. Tento přístup by mohl znamenat i nemalou finanční úsporu.
Nová možnost detekce agresivního karcinomu prostaty
Karcinom prostaty je spojen s nadměrnou expresí genu PCA3 (prostate cancer gene 3), jehož transkriptem je nekódující RNA, a aberantní expresí T2:ERG, fúzního genu, který se objevuje asi u poloviny až dvou třetin pacientů. Stanovení PCA3 v moči je již známým genetickým testem, který se provádí u nemocných se stoupající hladinou PSA a již provedenou negativní biopsií prostaty. Tento test pomáhá rozhodnout, zda je nutná další biopsie.
Autoři z Emoryho univerzity v Atlantě v rámci studie EDRN-PCA3 hodnotili, zda může stanovení RNA T2:EGR a PCA3 po digitálním vyšetření per rectum zlepšit senzitivitu vyšetření PSA při záchytu agresivního karcinomu prostaty bez provedení biopsie.
Výsledky studie EDRN-PCA3
Kombinace stanovení T2:EGR a PCA3 vedla u 516 mužů ve výzkumné kohortě (33–85 let, průměr 62 let) ke zvýšení specificity detekce agresivního karcinomu z 18 % na 39 % při zachování 95% senzitivity a u 561 mužů ve validační kohortě (27–86 let, průměr 62 let) ke zvýšení specificity ze 17 % na 33 % při zachování 93% senzitivity pro záchyt agresivního karcinomu prostaty. Hraniční hodnoty přitom představovaly skóre T2:ERG > 7,6 a skóre PCA3 > 19,1.
Pokud by se biopsie prováděla jen u mužů s pozitivním výsledkem tohoto vyšetření, předešlo by se 42 % zbytečných výkonů. To by oproti použití samotného PSA vedlo k finančním úsporám 1200–2100 USD na pacienta v podmínkách USA.
Méně biopsií i finančních nákladů
Uvedené výsledky naznačují, že by testování RNA v moči mohlo omezit zátěž spojenou se screeningem karcinomu prostaty při zachování jeho přínosu pro záchyt pacientů s agresivním karcinomem prostaty.
(zza)
Zdroj: Sanda M. G., Feng Z., Howard D. H. et al. and the EDRN-PCA3 Study Group. Association between combined TMPRSS2:ERG and PCA3 RNA urinary testing and detection of aggressive prostate cancer. JAMA Oncol 2017 May 18, doi: 10.1001/jamaoncol.2017.0177 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Onkologie UrologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu