Účinnost terapie sunitinibem u pacientů s adenokarcinomem ledvin
Již v několika studiích byl prokázán účinek sunitinibu u pacientů, u nichž byla předchozí terapie cytokiny bez výraznějšího vlivu. Klinická odpověď na cytokinovou terapii se uvádí kolem 5 až 20 %.
U 30 % pacientů s adenokarcinomem ledvin dochází ke vzniku metastáz. K recidivě karcinomu dochází u 40 % léčených pacientů. Často je tento typ karcinomu rezistentní k chemoterapii. Lékem první volby u metastatického postižení je interleukin-2 nebo interferon alfa.
Již v několika studiích byl prokázán účinek sunitinibu u pacientů, u nichž byla předchozí terapie cytokiny bez výraznějšího vlivu. Klinická odpověď na cytokinovou terapii se uvádí kolem 5 až 20 %, medián přežití je 12 měsíců. U pacientů léčených sunitinibem je klinická odpověď na terapii ve 42 % případů.
V následující studii se autoři zabývají klinickým účinkem terapie sunitinibem v porovnání s terapií interferonem alfa. Sunitinib je inhibitor tyrozinkináz (enzymů, které hrají klíčovou úlohu v procesu buněčné proliferace). Jedná se především o tyrozinkinázy asociované s receptory pro destičkový růstový faktor a vaskulární endoteliální růstový faktor. Zmiňován je však rovněž inhibiční účinek na receptory pro faktor kmenových buněk (KIT). Uvedené faktory způsobují zpomalení procesu novotvorby cév nádoru a snižují riziko vzniku metastáz.
Do klinické multicentrické studie bylo zařazeno 750 pacientů s metastatickým adenokarcinomem ledvin bez předchozí terapie. Pacienti byli léčeni sunitinibem v dávce 50 mg/den po dobu čtyř týdnů. Následující dva týdny byli pacienti ponecháni bez léčby. Druhé skupině pacientů byl podáván interferon alfa v dávce 9 MU subkutánně třikrát týdně. Ve studii byl hodnocen medián přežití, relativní počet pacientů s příznivou odpovědí na terapii, snášenlivost terapie a její bezpečnost.
Medián přežití byl signifikantně vyšší u pacientů léčených sunitinibem (jedenáct měsíců) v porovnání se skupinou pacientů léčených interferonem alfa (pět měsíců). Terapie sunitinibem byla taktéž v přímé souvislosti s příznivou odpovědí na léčbu (31 % případů) v porovnání se skupinou pacientů léčených cytokiny (6 % případů). U pacientů léčených interferonem byla častěji pozorována únava, pacienti léčení sunitinibem trpěli častěji průjmy.
V této studii bylo prokázáno, že u pacientů s metastatickým adenokarcinomem ledvin je účinnější terapie sunitinibem v porovnání s cytokinovou léčbou (interferon alfa).
(peta)
Zdroj: Motzer RJ, et al. Sunitinib versus interferon alfa in metastatic renal-cell carcinoma. N Engl J Med 2007;356(2):115–124.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
Mohlo by vás zajímat
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší