Terapie sociálních fobií na dálku? Pomůže s ní nová aplikace
Sociální fobie je jednou z nejčastějších úzkostných poruch. V rámci projektu Digiwell vzniká v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) inovativní aplikace, která umožní distanční terapii této sociální úzkosti ve virtuální realitě.
Nácvik bez přímé přítomnosti terapeuta
Cílem projektu je zpřístupnit distanční nástroje pro prevenci a léčbu úzkostných poruch, včetně psychoedukace, expoziční terapie ve virtuální realitě a nácviku relaxačních technik. Odborníci očekávají, že tím zlepší dostupnost terapie pro pacienty se sociální fobií. Navzdory účinnosti psychoterapie, zejména kognitivně-behaviorální (KBT), pacienti totiž často čelí různým překážkám. Patří k nim časová a finanční náročnost, prostorové omezení pro simulování problematických situací, nedostatek dostupných poskytovatelů péče, dlouhé čekací lhůty a také obavy z osobního kontaktu, včetně lékaře nebo terapeuta, které vycházejí z podstaty základního onemocnění. „Proto jsme se rozhodli pro distanční formu terapie, která umožní nácvik sociálních situací bez přímé přítomnosti terapeuta,“ vysvětluje MUDr. Katarína Adamcová z Centra virtuální reality v duševním zdraví a neurovědách NÚDZ.
Virtuální scénář pro různé situace
V projektu vznikne komplexní prostředí v podobě virtuálního scénáře vyvolávající úzkost v různých sociálních situacích. Půjde například o přednes na veřejnosti, konverzaci s lidmi ve výtahu, oslovení neznámých lidí na ulici či účast na společenské akci.
„Momentálně máme za sebou dotazníkovou studii, do které se zapojilo 149 participantů. U pacientů se sociální fobií jsme zjišťovali, která prostředí a podněty v nich vyvolávají největší obavy a tendence k vyhýbavému chování. Výsledky studie využijeme při tvorbě nové aplikace,“ doplňuje MUDr. Adamcová.
Jak se chovat v kavárně?
Výzkumníci nyní pracují na vývoji prvního prostředí, kterým je kavárna. V ní si bude moci uživatel nacvičit sociální situace, které na tomto místě může zažít: příchod a usazení se ke stolu, konverzaci s číšníkem, objednání jídla, reklamaci, zaplacení, situace „ztrapnění se“ a podobně. V rámci terapie pak bude možné zaměřit se na prvky, které odpovídají potřebám konkrétního uživatele. Náročnost vystavení se obávaným podnětům se bude postupně zvyšovat.
Pokračování virtuálního města
Nová studie navazuje na výsledky projektu „Expozice stresovým situacím v prostředí virtuálního města“, který probíhal v letech 2020–2023. Jeho cílem byla tvorba komplexního virtuálního města zaměřeného na expoziční terapii ve virtuální realitě u vícero fobií – kromě sociální fobie též u agorafobie (strach z cestování), akrofobie (strach z výšek) nebo aviofobie (strach z létání).
Do studie, která odstartuje v letošním roce, budou zařazeni pacienti se sociální fobií, kteří projeví zájem o účast, nebo jim bude studie doporučena ošetřujícím lékařem. Sezení budou probíhat minimálně jednou týdně, v prvním kroku ambulantně v NÚDZ, později z domácího prostředí pacienta.
Brýle jako nový terapeutický nástroj
Rychlý vývoj technologií vyžaduje osvojování si znalostí i technických dovedností. Pro někoho může být výzvou i naučit se ovládat virtuální brýle a související aplikace. Výzkumníci proto poskytnou distanční technickou podporu během celé studie.
„Limitací pro využití virtuální terapie mohou být závažné psychiatrické a neurologické diagnózy, jako závažné úrazy hlavy v anamnéze, epilepsie, demence nebo některé formy kinetóz. Při užívání virtuálních brýlí se může objevit rovněž kybernevolnost, kterou naštěstí trpí jen minimum uživatelů,“ uzavírá MUDr. Adamcová.
(asa)
Zdroje:
1. Trpíte sociální úzkostí nebo fobií? Zapojte se do výzkumu. Národní ústav duševního zdraví. Dostupné na: www.nudz.cz/zapojte-se-do-vyzkumu/trpite-socialni-uzkosti-nebo-fobii-zapojte-se-do-vyzkumu
2. Centrum výzkumu virtuální reality v duševním zdraví a neurovědách. Národní ústav duševního zdraví. Dostupné na: www.nudz.cz/vyzkum/centrum-virtualni-reality-v-dusevnim-zdravi-a-neurovedach
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Oční kontakt lékaře s hospitalizovaným pacientem dělá divy
- Dobrou noc a sladké sny. Co je nového ve výzkumu spánku?
- Neinvazivní analýza biomarkerů střevního mikrobiomu zefektivní diagnostiku IBD
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Mozky všeho druhu: s implantátem, mikroplasty, zpomalené i mutované – „jednohubky“ z výzkumu 2025/6