Přípravek HemaGel urychluje hojení poranění vzniklých při porodu
Trauma rodičky je častou porodnickou komplikací. Jeho následná léčba přitom může být podpořena například systémy vlhkého hojení ran. Jedním z nich je patentovaný český prostředek HemaGel, který zlepšuje rozvoj granulační tkáně a vytváří vhodné prostředí pro reparační procesy.
Přípravek HemaGel vede, kromě standardních výhod hydrogelové terapie ran, také k vychytávání volných kyslíkových radikálů (ROS) v prostředí poraněné tkáně. ROS se zvýšeně tvoří během zánětu, omezují hojení traumatizovaných buněk a stojí za jedním z patofyziologických mechanismů rozšiřování léze i do zdravé tkáně. Do struktury přípravku HemaGel je zabudován sterický amin, který působí jako scavenger ROS, a kyslíkové radikály jsou tak převáděny na neškodné, stabilní molekuly. Mimo porodnické trauma je HemaGel s výhodou používán v léčbě akutních i chronických ran charakteru popálenin, exkoriací, trofických defektů a dekubitů nebo ran hojících se per secundam. Přípravek HemaGel se nevstřebává, funkci lokálně zajišťuje jeho chemická struktura. Reparace tkáně je podpořena především eliminací faktorů, které přirozenému hojení zabraňují. Molekuly HemaGelu navíc neuvolňují vodu, a rána tak není vystavena maceraci. Látka je účinná během celého procesu hojení. V průběhu exsudativní fáze absorbuje sekret, omezuje tvorbu ROS, napomáhá odloučení nekróz a působí mikrobicidně. Během granulační fáze pak podporuje vznik granulací, v případě hlubokých ran zvyšuje jejich vznik od spodiny rány a brání jejímu předčasnému uzavření. Použití HemaGelu má význam také ve fázi eliminační, kdy zlepšuje dělení a přerůstání kožních buněk od okrajů rány, změkčuje a zvláčňuje novou tkáň a zabraňuje kompresi jizvené tkáně a tím stažení okolní pokožky.
V rámci klinického testování byl přípravek HemaGel zkoušen také na Gynekologicko-porodnické klinice FN v Plzni. Jednalo se o dvojitě zaslepený placebem kontrolovaný experiment, kterého se zúčastnilo 30 pacientek. Ukázalo se, že nemocné, u kterých byl HemaGel použit, pociťovaly nižší bolestivost episiotomie. Hojení poranění perinea u nich bylo rychlejší a vedlo k lepším kosmetickému efektu v hodnocené době 14 dní od porodu. Použití HemaGelu bylo zcela bezpečné, během klinických zkoušek nenastaly žádné nežádoucí příhody a nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.
Mimo porodnické trauma je HemaGel s výhodou používán v léčbě akutních i chronických ran charakteru popálenin, exkoriací, trofických defektů a dekubitů nebo ran hojících se per secundam.
(ond)
Zdroj: http://www.hemagel.cz/studie
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- MINISERIÁL: Když ženám stoupá tlak...
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat