Převedení na inhibitory aromatázy zlepšuje kvalitu života
Studie britských autorů, zveřejněná v časopise British Journal of Cancer, se zaměřila na srovnání některých nežádoucích účinků u tamoxifenu a dvou často používaných inhibitorů aromatázy, exemestanu a letrozolu.
Hormonální léčba u pacientek s hormonálně závislými tumory hraje v dnešním přístupu ke karcinomu prsu stále větší roli. Vedle antiestrogenu tamoxifenu se v poslední době prosadily také inhibitory aromatázy, například letrozol a exemestan, a také antagonista estrogenních receptorů s down-regulačním účinkem na tyto receptory (fulvestrant). Nedávná studie britských autorů, zveřejněná v časopise British Journal of Cancer, se zaměřila na srovnání některých nežádoucích účinků u tamoxifenu a dvou často používaných inhibitorů aromatázy, exemestanu a letrozolu.
Do studie bylo zařazeno 184 postmenopauzálních žen s karcinomem prsu, kterým byla indikována adjuvantní léčba tamoxifenem. Při této léčbě všechny vybrané ženy udávaly nepříjemné vedlejší účinky, především pocity návalů do hlavy. Ženy byly převedeny na léčbu inhibitory aromatázy (exemestan nebo letrozol) a po šesti týdnech této nové terapie autoři zjišťovali výskyt dříve udávaných vedlejších účinků. Celkem ženy udávaly zlepšení návalů ve 47,3 %. Průměrný výsledek v použité stupnici nálady (Mood Rating Scale) se po šesti týdnech léčby exemestanem případně letrozolem zlepšil o 9,7 %.
Po šesti týdnech léčby inhibitory aromatázy byly ženy dotázány, kterému typu léčby dají do budoucna přednost. Celkem 133 žen (72 %) dalo přednost pokračování v léčbě exemestanem případně letrozolem, zatímco 40 žen (22 %) si přálo vrátit se k léčbě tamoxifenem. Po léčbě trvající tři měsíce preferovalo léčbu inhibitory aromatázy 58 % žen, léčbu tamoxifenem 30 %. Zbývajících 12 % žen mezitím studii opustilo.
Ženy po tříměsíční léčbě inhibitory aromatázy udávaly větší bolesti kloubů (47 %) ve srovnání s léčbou tamoxifenem (30 %). Celkem 99 % žen (182) uvedlo, že uvítaly možnost vyzkoušet v adjuvantní léčbě oba typy léků.
Na závěr autoři zdůrazňují, že jestliže ženy při léčbě tamoxifenem trpí nepříjemnými vedlejšími příznaky, měla by jim být nabídnuta možnost vyzkoušet také jinou variantu léčby. Inhibitory aromatázy se kromě prodloužené adjuvance po pětiletém podávání tamoxifenu mohou používat také v počátečních fázích adjuvantní léčby.
(vek)
Zdroj: Thomas R. Switching to letrozole or exemestane improves hot flushes, mood and quality of life in tamoxifen intolerant women. Br J Cancer 2008;April.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
Mohlo by vás zajímat
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic