Odebrání anamnézy ukrajinských pacientů usnadní lékařům i sestrám trojjazyčný dotazník
Odstranit jazykovou bariéru a pomoci českým zdravotníkům i ukrajinským pacientům by měl česko-ukrajinský anamnestický dotazník, který vytvořila společnost Sanofi ve spolupráci s přednostou Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze doc. MUDr. Bohumilem Seifertem, Ph.D. Níže jej naleznete ke stažení zdarma ve formátu pdf.
Stáhnout dotazník
Kdo může, léčí
Pomoc Ukrajincům, kteří utekli před válkou do Česka, nabídla a stále nabízí řada odborných společností, profesních sdružení, zdravotních pojišťoven i soukromých subjektů působících v oblasti medicíny a zdravotnictví. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP společně se Sdružením praktických lékařů ČR vybídla již na konci února své členy, aby pomohli bezplatně ošetřit uprchlíky, kteří dosud nezískali od státu tzv. statut strpění, na nějž se váže možnost čerpat péči na základě veřejného zdravotního pojištění. K této pomoci se připojili rovněž dětští praktičtí lékaři, kardiologové, pneumologové a další.
„Všichni sledujeme s napětím a velkým znepokojením dění na Ukrajině. Všichni přemýšlíme jak pomoci rodinám, které jsou postiženy válkou. Očekáváme příliv uprchlíků, mezi nimiž budou zejména ženy a děti. Přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci, a rozhodli se, že v první řadě tím, co umíme, tedy poskytnutím lékařské péče, a to bezplatně. Vyzvali jsme své členy, aby poskytli akutní ošetření nemocných dětí, úhradu léků a vyšetření, povinné očkování především kojenců a celkové prohlídky. Mnozí z nás ještě nezapomněli na hodiny ruštiny, a měli bychom tak rozumět ukrajinsky mluvícím osobám, případně můžeme požádat o doprovod a tlumočení některým zde žijícím Ukrajincem,“ uvedla tehdy předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR MUDr. Ilona Hülleová.
Praktický dotazník odstraní jazykovou bariéru
Právě jazyková bariéra může při komunikaci s ukrajinskými uprchlíky představovat problém. Pomoci ji překonat by měl lékařům i sestrám − alespoň při odebírání anamnézy − prakticky sestavený dvoustránkový dotazník v češtině, slovenštině i ukrajinštině. Vedle osobních údajů v něm pacient jednoduše vybere a zaškrtne, s jakými akutními potížemi za lékařem přichází, zda trpí některým z chronických onemocnění, zda a jaké léky užívá. Je zde rovněž možnost přímo na obrázcích zakreslit, která část těla pacienta bolí. Nechybějí ani informace o alergiích, těhotenství nebo obrázková škála bolesti. Cílem je, aby pacient správně pochopil, na co se ho lékař ptá, a aby lékař dostal jasné a přesné informace o pacientovu zdravotním stavu. Dotazník si může zdarma stáhnout každý, kdo jej ve své ordinaci využije, z tohoto webového odkazu.
(red)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?