Objeven protein potlačující invazi nádorových buněk do zdravé tkáně
Prvním krokem k tvorbě metastáz je schopnost penetrovat do zdravé tkáně per continuitatem. Po průniku do lymfatického a cévního systému mohou zakládat vzdálené metastázy. Vědci nyní objevili protein, který zabraňuje pohybu a šíření nádorových buněk.
Prvním krokem k tvorbě metastáz je schopnost penetrovat do zdravé tkáně per continuitatem. Poté se již nádorové buňky mohou snadno dostat do lymfatického nebo cévního řečiště a zakládat i metastázy vzdálené. Vědci z Farmakologického institutu v německém Heidelbergu objevili protein, který zabraňuje pohybu a šíření nádorových buněk.
Protein SCAI a jeho funkce
V laboratorních testech nádorové buňky prokázaly schopnost invadovat do zdravé tkáně, pokud byl tento protein poškozen nebo zcela chyběl. Do dneška neznámý protein nazvaný zkráceně SCAI (z angl. suppressor of cancer cell invasion, supresor invaze nádorové buňky) prokázal v laboratorních testech efektivní supresi pohybu nádorových buněk v prostoru extracelulární matrix.
Protein SCAI působí na transkripci jiného proteinu, beta(1)-integrinu, který vlastní vazbou mezi nádorovou buňkou a extracelulární matrix umožňuje další pohyb nádorové buňky a její invazi do tkáně. Nádorové buňky mnohých současných nádorů (prsu, plic, štítné žlázy) vykazují značnou míru suprese proteinu SCAI, a naopak výraznou hyperaktivitu beta(1)-integrinu. Ukázalo se, že existuje nepřímá úměra mezi aktivitou proteinu SCAI a beta(1)-integrinu.
Zbývá již jen porozumět, jakou signální cestou je regulován sám protein SCAI. Ovlivnění funkce beta(1)-integrinu díky aplikaci proteinu SCAI by mohlo být novou možností terapeutického zásahu u invazivních nádorových onemocnění. Vědci z Heidelbergu již zkoumají účinnost tohoto proteinu u zvláště agresivních nádorů, jako je maligní melanom nebo nádor prsu, a to na zvířecích modelech. Jejich objev bude zveřejněn v prestižním časopise Nature Cell Biology a ukazuje na neustálý pokrok v objasňování molekulárních mechanismů nádorových buněk.
(ercp)
Zdroj: Dominique T. Brandt, Christian Baarlink, Thomas M. Kitzing, Elisabeth Kremmer, Johanna Ivaska, Peter Nollau & Robert Grosse: SCAI acts as a suppressor of cancer cell invasion through the transcriptional control of β1-integrin. Nature Cell Biology, publikováno online 6. dubna 2009. DOI: 10.1038/ncb1862
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu