Kombinace terapie klopidogrelem / kyselinou acetylsalicylovou s esomeprazolem u pacientů po krvácení ze žaludečního vředu
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) v malých dávkách jako prevence kardiovaskulárních nemocí je celkem běžné. Lékaři by ale při předepisování této terapie měli vzít v úvahu, že při překročení denní dávky 75 mg ASA se může zdvojnásobit riziko krvácení ze žaludečního vředu.
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) v malých dávkách jako prevence kardiovaskulárních nemocí je celkem běžné. Lékaři by ale při předepisování této terapie měli vzít v úvahu, že při překročení denní dávky 75 mg ASA se může zdvojnásobit riziko krvácení ze žaludečního vředu. V následující studii se proto autoři rozhodli odpovědět na otázku, zda má smysl u pacientů s gastrointestinální intolerancí ASA její výměna za klopidogrel, nebo je lepší spíše k ASA přidat do kombinace preparát ze skupiny inhibitorů protonové pumpy.
Jednalo se randomizovanou dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou studii, která trvala 12 měsíců. Do studie byli vybíráni pacienti se zhojeným žaludečním vředem a negativním testem na Helicobacter pylori. Pacienti byli randomizováni do dvou skupin – první užívala denně 75 mg klopidogrelu plus placebo, druhá dvakrát denně 80 mg ASA a dvakrát denně 20 mg esomeprazolu. Primárním sledovaným parametrem bylo opakování krvácení ze žaludečního vředu.
Do studie bylo zařazeno celkem 320 pacientů (161 pacientů ve skupině klopidogrel/placebo a 159 ve skupině ASA/esomeprazol). K opakování krvácení došlo v první skupině u 13 pacientů a ve druhé skupině u 1 pacienta. Kumulativní incidence recidivy krvácení ze žaludečního vředu během sledovaných 12 měsíců byla 8,6 % ve skupině klopidogrel/placebo (95% interval spolehlivosti 4,1–13,1 %) a 0,7 % ve skupině ASA/esomeprazol (95% interval spolehlivosti 0–2,0 %), p = 0,001.
Závěrem studie autoři došli k závěru, že u pacientů, kteří mají v anamnéze krvácení ze žaludečního vředu, je jednoznačně výhodnější kombinace ASA a esomeprazolu než samotné užívání klopidogrelu v prevenci kardiovaskulárních příhod. Zjištění autorů tedy nepodporuje aktuální doporučení, že pacienti s gastrointestinální intolerancí ASA by měli užívat klopidogrel.
(tda)
Zdroj: Nitschmann S. Mössner J. ASS or clopidogrel plus esomeprazole after bleeding from an ulcer. Der Internist, 12/2005: 1405–1408.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Zkoušku z bariatrické chirurgie nejlépe složil ChatGPT-4. Za ním zůstaly Bing a Bard
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
Mohlo by vás zajímat
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Medikace u IBD v těhotenství
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou