#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/44

19. 12. 2024

Přinášíme další pikantní jednohubky z klinického výzkumu k uzobnutí mezi vánočními přípravami.

Proč selhává primární prevence?

I přes doložený přínos preventivních opatření řada lidí doporučení pro zachování zdraví nedodržuje. Lidská rozhodnutí totiž vycházejí nejen z faktů, ale často spíše ze způsobu vnímání těchto faktů, respektive z osobních životních hodnot a postojů. Například skoro všichni zpravidla považujeme prevenci za správnou, přesto se nechováme podle doporučení. Při zvažování možných budoucích hrozeb posuzujeme 2 hlavní faktory: Jak závažná je daná hrozba a co je třeba vynaložit k jejímu odvrácení. K akci pravděpodobně přistoupíme, pokud je hrozba velká nebo „cena“ za její odvrácení nízká. Hrozbu přitom posuzujeme ze 3 hledisek:

  1. Jaká je závažnost rizika? (Je to Ebola nebo COVID-19?)
  2. Jak pravděpodobné je, že nastane? (I velké nebezpečí, které je však málo pravděpodobné, nás nechává chladnými.)
  3. Kdy asi nastane? (Čím později, tím se jí méně bojíme.)

K preventivní akci přistupujeme, pouze pokud se tyto 3 faktory (závažnost, pravděpodobnost a naléhavost hrozby) zkombinují s malou cenou, kterou „zaplatíme“ za její odvrácení. Cena přitom nezahrnuje jen finanční výdaje, ale také úsilí, vůli, přístup k informacím a osobní sklony či preference. Podobně to, jak vnímáme danou hrozbu, není ovlivněno jen epidemiologickými daty, ale také životními hodnotami daného jedince a kulturní interpretací hrozby. Jak poznamenal profesor epidemiologie z Oxfordské univerzity Christopher Dye, „dokud nepochopíme, jak přesně lidé docházejí ke svým rozhodnutím ohledně zdraví a proč je moc nezajímá prevence a raději šťastně čekají, dokud neonemocní, nebudeme v situaci, kdy budeme moci přejít od kurativní léčby k léčbě preventivní“.

Zdroj: Callari M. Why do people struggle to prioritize their long-term health? Medscape, 2024 Dec 9.

   

Bolest hlavy z nedostatečného užívání medikace u pacientů s migrénou

Známou nozologickou jednotkou je bolest hlavy z nadužívání akutní medikace (MOH); ta je navíc velmi obtížně léčitelná. Nedávno však byla popsána i bolest hlavy z nedostatečného užívání medikace (MUH). Nejde o nový typ bolestí hlavy, ale spíše o varovný signál, že pacient s migrénou je na cestě k chronifikaci stavu a k MOH. Přehledová práce publikovaná v dubnu 2024 v časopisu Cephalalgia shrnula dosavadní důkazy o MUH u akutní i profylaktické terapie migrény. Důvody MUH u akutní medikace zahrnovaly nevhodný lék předepsaný lékařem vzhledem k intenzitě bolesti a průvodní disabilitě, nedostatečnou dávku léku, příliš pozdní užití léku pacientem (> 60 minut po vzniku příznaků) a neužívání léku z důvodu nežádoucích účinků. Důvodem MUH u profylaktické terapie migrény byly špatná adherence z důvodu vedlejších účinků, pozdní nasazení profylaxe a příliš časné vysazení konvenční profylaktické léčby, na jejíž účinnost je třeba počkat 2–3 měsíce.

Když autoři přehledové práce, prof. Rapoport a dr. Rattanawong, prezentovali koncept MUH na výročním sjezdu Španělské neurologické společnosti, nedostalo se jim odmítnutí, ale seriózních dotazů, jak v takovém případě terapeuticky postupovat. 22. března 2025 vystoupí dr. Rattanawong v debatě o relevantnosti MUH na 19. kongresu kontroverzí v neurologii, který proběhne v Praze.

Zdroje:
1. Rattanawong W., Rapoport A., Srikiatkhachorn A. Medication "underuse" headache. Cephalalgia 2024 Apr; 44 (4): 3331024241245658, doi: 10.1177/03331024241245658.
2. Jesitus J. Medication underuse headache demands attention, effective prevention, and timely treatment. Medscape, 2024 Dec 12.

   

Oční toxicita konjugátů protilátky s léčivem v onkologické léčbě

Studie TULIP s trastuzumab duokarmazinem (T-Duo), konjugátem protilátky s léčivem (ADC) zkoušeným v léčbě HER2+ karcinomu prsu, ukázala významné oční nežádoucí účinky. Přestože jsou ADCs vytvořeny tak, aby cílily na antigen exprimovaný nádorovými buňkami a jejich maximální účinnost se odehrávala v nádoru při co nejmenším poškození zdravých tkání, mohou vyvolávat nežádoucí vedlejší efekty včetně očních. Je to málo známý fakt, který volá po těsnější spolupráci mezi onkology a oftalmology. I když nasazení T-Duo významně prodloužilo přežití bez progrese oproti léčbě zvolené zkoušejícím, objevily se u 78 % žen dostávajících právě T-Duo oční nežádoucí příhody, z toho 21 % bylo stupně ≥ 3.

Upozornění na oční toxicitu lze nalézt také u dalších ADCs − jedná se například o výskyt keratopatie při podávání belantamab mafodotinu v léčbě mnohočetného myelomu, změny rohovkového epitelu a spojivky při terapii žen s metastatickým cervikálním karcinomem tisotumab vedotinem, keratopatie, rozmazané vidění a suché oko u pacientek dostávajících mirvetuximab soravtansin pro karcinom ovaria, vejcovodu či peritonea a publikována byla také práce, která ukázala střední až těžké poškození rohovky u 47 % žen s primárními gynekologickými nádory léčených mirvetuximabem. Management oční toxicity ADCs vyžaduje především informovanost o tomto riziku, spolupráci zainteresovaných odborností a některá preventivní opatření, jako je podávání očních kapek s kortikosteroidy u některých ADCs nebo prodloužení infuze.

Zdroje:
1. Turner N., Saura C., Aftimos P. et al; TULIP Trial Investigators. Trastuzumab duocarmazine in pretreated human epidermal growth factor receptor 2-positive advanced or metastatic breast cancer: an open-label, randomized, phase III trial (TULIP). J Clin Oncol 2024 Oct 23: JCO2400529, doi: 10.1200/JCO.24.00529. 
2. Devenport L. Eye toxicities are a growing concern with certain ADCs. Medscape, 2024 Dec 11.

   

Co si přejí studenti medicíny k Vánocům?

Jaké dárky související se studiem medicíny si přejí američtí medici, zkoumal průzkum Medscape Medical News. Mezi těmito přáními byly značkové zdravotnické oblečení (případně poukázky na toto oblečení), fonendoskopy, lahve na vodu a hrnky na kávu se zdravotnickou tématikou, poukázky do nemocniční kavárny, elegantní visačky na jméno, dobré boty do nemocnice a také ponožky s podporou nožní klenby a cirkulace, protože studenti na praxi většinu času stojí.

Nehmotným kýženým dárkem by byl pro některé studenty přístup k odborné literatuře zdarma nebo studentské členství v odborných organizacích, které tento přístup umožňuje. Pro udržení osobního zdraví a duševní pohody si nejčastěji přáli odpočinkové prázdniny, poukázky do wellness, na masáže nebo meditace, balení vitaminů, ale také vybavení kuchyňky, jako je kvalitní nádobí či kávovar. Můžeme se jen domýšlet, zda jsou přání českých studentů medicíny podobná. Přejeme krásné a pokud možno pohodové svátky!

Zdroj: Crist C. 21 gifts that medical students want this year. Medscape, 2024 Dec 11.

   

(zza)



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#