Genetické abnormality u pacientů s Wilmsovým tumorem asociované s mutací WT1
Japonští vědci ze Saitama Cancer Center zjistili, že u poloviny pacientů s Wilmsovým tumorem se strukturálními abnormalitami WT1 genu se vyskytují duplikace paternálního genu pro IGF-2 nebo ztráta maternálního imprintingu pro IGF-2.
WT1 je gen kódující transkripční faktor nezbytný pro embryonální vývoj ledvin. Mutace v tomto genu se nacházejí u 15–25 % pacientů s Wilmsovým tumorem. Mutace v genu ale mohou souviset i s mutací genů kódujících jiné proteiny, například IGF-2 nebo betakatenin.
Gen pro IGF-2 (inzulinu podobný růstový faktor 2) se nachází v oblasti jedenáctého chromozomu, která obsahuje velký počet imprintovaných genů. Exprimovány jsou obvykle otcovské alely. Imprinting je fenomén vymykající se klasické mendelovské dědičnosti, u kterého záleží na tom, od kterého z rodičů byl konkrétní gen přijat. Gen CTNNB1 kóduje betakatenin, který je podjednotkou proteinu kadherinu. Tento protein hraje roli v nitrobuněčném přenosu signálu.
Pro objasnění, zda abnormality v genu WT1 korelují s abnormalitami genu pro IGF-2 nebo CTNNB1, byly u 36 případů Wilmsova tumoru provedeny analýza prostřednictvím metody single nucleotide polymorphism (SNP) a zjišťování metylace vysoce metylovaného úseku IGF2-H19. Studie se také zabývala tím, zda jsou rozdílné subtypy Wilmsova tumoru charakteristické svými klinickopatologickými vlastnostmi.
Více o SNP
Tumory bylo možné rozdělit na základě abnormalit v genu WT1 do tří subtypů. Delece genu WT1 se vyskytovala u 13 případů, mutace genu WT1 se objevila ve 12 případech, delece a mutace zároveň byly nalezeny u 11 případů.
U 18 ze sledovaných tumorů (tedy u jedné poloviny) byly nalezeny změny v IGF-2 genu. Paternální disomie úseku 11p13-11p15 se vyskytla ve třinácti případech, disomie omezená na úsek 11p15 ve třech případech a ztráta mateřského imprintingu IGF-2 ve dvou případech.
Pomocí kvantitativní RT-PCR analýzy bylo zjištěno, že tumory se změnami IGF-2 obsahovaly více mRNA než tumory bez těchto změn. Wilmsův tumor s mutací v genu WT1 se častěji objevil u mladších pacientů.
Bylo zjištěno, že tři výše zmíněné subtypy Wilmsova tumoru se liší svými genetickými i klinickopatologickými vlastnostmi.
(hak)
Zdroj: Duplication of paternal IGF2 or loss of maternal IGF2 imprinting occurs in half of Wilms tumors with various structural WT1 abnormalities. Genes Chromosomes Cancer 2008 Aug;47(8):712–727.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
Mohlo by vás zajímat
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě