Kazuistika 2: Úleva po letech úporného svědění
Datum publikace: 30. 10. 2019
MUDr. Daniela Humhejová
EUC Klinika Ústí nad Labem
Z anamnézy
Pacientkou je 8letá dívka, žákyně ZŠ, žije s rodiči v rodinném domku, doma zvíře není, nekuřácké prostředí. První projevy atopického ekzému se u ní objevily ve věku 2 let, od té doby úporně recidivovaly, nejvíce v ohybech končetin. Byla léčena u pediatra, lokálně byla aplikována jen emoliencia s malým efektem (Excipial U Lipolotio). Udává výrazné svědění ložisek ekzému a nespavost.
V roce 2013 byla vyšetřena na alergologii pro protrahovaný kašel, testováním nebyla atopická dispozice prokázána, na kontroly nedocházela. Sledována na kardiologii pro chlopenní vadu, jinak se s ničím neléčí. Léky trvale neužívá. Alergie matka neudává.
V rodinné anamnéze závažné celkové choroby 0, kožní onemocnění 0, bratr matky má alergii na včelí bodnutí, otec polinózu.
Lokální nález
Při vyšetření byla v loketních jamkách přítomná rozsáhlá červená šupící se ložiska ekzému se zhruběním pokožky, v okraji lem pozánětlivé depigmentace.
Stav na začátku léčby (12. 1. 2018)
Terapie a průběh
V ordinaci byla provedena edukace zaměřená na režim atopika, péči o pokožku a dietní omezení při atopickém ekzému. Kromě doporučených emolientních přípravků k mytí a promazání (Linola Fett Ölbad, Linola mycí gel a pleťové mléko) byl ke zklidnění ložisek ekzému předepsán Advantan krém 1× denně na noc po dobu 3 dnů, k doléčení pak Protopic 0,03% mast 2× denně do úplného zahojení.
Při kontrole za 10 dní došlo k téměř úplnému zahojení ložisek v loketních jamkách, byla patrná pouze minimální lichenifikace bez erytému. Svědění takřka ustalo, nespavost zcela ustoupila. Doporučeno pokračovat v aplikaci Protopic 0,03 % masti v proaktivním režimu 2× týdně na noc až do úplného zhojení a dále k prevenci opětovného zhoršení. Při pravidelné aplikaci emoliencií a Protopic 0,03% masti byl ekzém v dalším průběhu zhojen.
V jarním období se objevily projevy pylové alergie (kýchání) se zhoršením ekzému. Následným alergologickým vyšetřením byla zjištěna zvýšená hodnota celkového IgE, pozitivní Phadiatop, prick testy prokázána sensibilizace na pyl ambrózie a pelyněk. Po nasazení antihistaminika v pylové sezoně 1× denně byly ekzém a polinóza zhojeny.
Stav po deseti dnech léčby (22. 1. 2018)
Shrnutí
Kazuistika ukazuje, že s řádnou prevencí a vhodnou strategií léčby lokálními imunomodulátory lze nejen zhojit úporné, letité projevy, ale také stabilizovat průběh nemoci. Emoliencia jsou sice základem léčby, nicméně na zvládnuti zánětu, natož dlouhodobého, pochopitelně nestačí.
Návrat na kurz: Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Byl pro Vás kurz přínosný? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.