Obtížná diagnostika karcinomu prsu
Authors:
I. Zedníková; B. Sůvová; M. Hlaváčková 1; O. Hes 2
Authors‘ workplace:
Chirurgická klinika FN Plzeň-Lochotín, přednosta: prof. MUDr. V. Třeška, DrSc.
; Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň-Lochotín, přednosta: doc. MUDr. B. Kreuzberg
1; Šiklův patologicko-anatomický ústav FN Plzeň, přednosta: prof. MUDr. M. Michal
2
Published in:
Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 7, s. 419-424.
Category:
Monothematic special - Original
Overview
Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen. Jeho diagnostika má svoje pravidla, přesto jsou případy, kdy je obtížné diagnózu stanovit.
Cílem sdělení je poukázat na vybrané případy pacientek s karcinomem prsu a předat naše zkušenosti z praxe, kdy běžné vyšetřovací postupy v diagnostice selhaly. Autoři popisují kazuistiky čtyř pacientek s diagnózou karcinomu prsu.
Klíčová slova:
karcinom prsu – mamografie – biopsie – axilární metastáza
ÚVOD
Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a také nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti českých žen. Jeho incidence v České republice je 6 500 nových případů ročně a stále stoupá [1, 2]. Díky těmto skutečnostem je od roku 2002 v naší republice zaveden preventivní program pro vyšetřování prsů – mamografický screening, který obnáší mamografické vyšetření prsů bezpříznakových žen jednou za dva roky ve věku od 45 let, eventuálně doplněný ultrasonografií prsů. Kromě mamografie a sonografie se v diagnostice karcinomu prsu doplňkově uplatňují především magnetická rezonance (MRI), pozitronová emisní tomografie (PET), biopsie, nádorové markery. Každá metoda má svoje výhody, ale i svoje limity. Stanovení diagnózy je někdy výsledkem více dostupných metod, včetně klinického vyšetření [1].
Nejefektivnější metodou k včasné detekci maligních nádorů prsu je mamografie. Může odhalit několik milimetrů velký suspektní útvar a také mikrokalcifikace – tedy ve velké míře nehmatné léze u asymptomatických žen. Samozřejmě ženy symptomatické, s hmatným útvarem v prsu či jinou klinickou patologií jsou indikovány k mamografickému vyšetření rovněž [1, 2]. Mamografie je málo výtěžná u mladých žen, do 35 let je relativně kontraindikována [1]. Asi 10 % nádorů není mamografie schopná detekovat [1]. Pomocným vyšetřením je sonografie, kterou je možné u mladých žen provádět primárně samostatně. Většinou je však doplňujícím vyšetřením k mamografii s možností rozlišení dalších detailů. Sonografie může ozřejmit i mamograficky nezjistitelné léze, rozliší solidní nádory od cystických útvarů, umožní prokázat absces, u karcinomu upřesní lokalizaci a charakteristiku nádoru v mamograficky nepřehledné denzní žláze. Je také metodou volby u žen s prsními implantáty. V neposlední řadě vypovídá o stavu axilárních lymfatických uzlin. Není ale schopna detekovat mikrokalcifikace [1, 2]. Magnetická rezonance (MRI) poskytuje informaci nejen morfologickou, ale i funkční. Díky vysoké senzitivitě pomůže odhalit multifokální, multicentrický a oboustranný karcinom. Využívá se u žen s prsními implantáty při nejasnostech na sonografii. Je vhodná při sledování žen s velkými pooperačními jizvami prsů. Jako screeningovou metodu je možné MRI využít ve skupině vysoce rizikových žen s výrazně zatíženou rodinnou anamnézou a u nositelek genu BRCA 1 a BRCA 2 [3, 4]. Odhalí však nádory velikosti až okolo 10 mm a v žádném případě nemůže nahradit sonografické a mamografické vyšetření. Pozitronová emisní tomografie (PET) je indikovaná při nejasném či diskrepantním vyšetření předchozími metodami a při pátrání po okultním tumoru při metastatickém postižení axilárních uzlin.
Výše uvedenými metodami zjištěnou suspektní lézi je nutné před operací vždy biopticky ověřit, abychom mohli stanovit terapeutickou strategii. K dispozici máme fine-needle aspirační cytologii, dnes využívanou už jen zřídka a vytěsněnou core cut biopsií, která umožní odebrat speciální jehlou solidní vzorek tkáně k histologickému vyšetření. V případě tužších lézí, malých lézí a patologických mikrokalcifikací se využívá biopsie mamotomem. Obě tyto metody provádí radiodiagnostik pod sonografickou či mamografickou kontrolou v lokální anestezii. Předoperačně je s výhodou vyšetřit nádorové markery CEA a CA 15-3, které sice v diagnostice karcinomu prsu nemají význam, ale dále se využívají v dispenzarizaci k časné detekci recidivy onemocnění [5].
KAZUISTIKA 1
Pacientka, 34 let, si sama vyhmatala bulku v levém prsu, byla provedena sonografie (USG) s diagnózou benigního ložiska, v.s. fibroadenomu. Při kontrolním USG za půl roku pro progresi velikosti benigního ložiska byla pacientka odeslána do mamologické poradny Chirurgické kliniky FN Plzeň k operačnímu řešení. Při fyzikálním vyšetření v únoru 2009 byla hmatná oválná pohyblivá ohraničená rezistence 15x10 mm. Z anamnézy: léčené duodenální vředy, menzes od 12 let, současně od 12 let hormonální antikoncepce pro úpravu menstruačního cyklu, 2 porody. Rodinná anamnéza: matka otce měla karcinom žaludku.
V březnu 2009 byla provedena exstirpace ložiska, histologicky byl diagnostikován duktální invazivní karcinom s ložiskem karcinomu in situ (CIS) velikosti 18x17x11 mm. Grade 3, estrogenové (ER) a progesteronové receptory (PR) pozitivní v 60 % nádorových buněk, proliferační aktivita střední, exprese HER 2/neu negativní. Byla provedena stagingová vyšetření (sonografie jater, rentgen plic, scintigrafie skeletu) bez průkazu vzdálených metastáz. V dubnu 2009 jsme provedli reexcizi lůžka tumoru a exenteraci levé axily. Bioptické vyšetření: v prsu byl nalezen drobný okrsek intraduktálního CIS, v axile šest uzlin bez metastáz. Následovala onkologická léčba. V dubnu – červenci 2009 nemocná prodělala 4 série chemoterapie FEC. Od června 2009 probíhá hormonoterapie (Zoladex). Září – říjen 2009 pacientka podstoupila ozáření levého prsu. Kontrolní USG v únoru 2010 bylo bez známek recidivy onemocnění. Každé 3 měsíce nabírané nádorové markery CEA a CA 15-3 jsou negativní. Pacientka chodí do práce a cítí se dobře.
KAZUISTIKA 2
Pacientka, 86 let, je od roku 1994 v péči mamologické poradny pro recidivující mastitidu pravého prsu. Opakovaně měla provedené incize pravého prsu pro abscedující mastitis v letech 1994, 1997, 2001. Pravidelně byla kontrolována v poradně minimálně 1x ročně a současně byly prováděny mamografické a sonografické kontroly. Z anamnézy: léčená arteriální hypertenze, ICHS a diabetes mellitus 2. typu. Nerodivší, ve 28 letech prodělala hysterektomii pro susp. tumor. Rodinná anamnéza negativní.
Při pravidelné mamografii v listopadu 2008 byly popsány dva syté okrsky prostoupené mikrokalcifikacemi v horním zevním kvadrantu (HZK) pravého prsu, v prosinci 2008 měla provedenou sonografii, kde bylo popsáno podezřelé ložisko v HZK pravého prsu 8x7,5 mm.
Navrhovanou biopsii pacientka odmítla. V lednu 2009 byla provedena MRI s nálezem cípaté nodulární infiltrace v centru pravého prsu, nález byl hodnocen jako jizevnaté změny.
Při klinickém vyšetření v květnu 2009 bylo hmatné zbytnění v HZK pravého prsu, na sonografii v červnu 2009 hodnoceno ložisko velikosti 8x7 mm jako stacionární. Na další kontrolu se pacientka dostavila až v květnu 2010, kdy již tři měsíce pozorovala vtažení kůže v HZK pravého prsu. Klinicky se jednalo o nález exulcerovaného karcinomu, což bylo potvrzeno na mamografii a sonografii – tumorózní léze velikosti minimálně 30 mm.
Byla provedena core cut biopsie, kde byl potvrzen duktální invazivní karcinom, grade 3, ER pozitivní v 80 %, PR pozitivní v 5 % nádorových buněk, proliferační aktivita vysoká, exprese HER 2/neu negativní. Od června 2010 probíhá paliativní hormonoterapie (letrozol), nález je v částečné regresi. Pacientka se cítí dobře.
KAZUISTIKA 3
Pacientka, 52 let, v roce 1991 prodělala exstirpaci fibroadenomu levého prsu a od té doby byla v péči mamologické poradny – pravidelné roční kontroly + USG vyšetření. Z anamnézy: léčená hyperfunkční struma, menzes od 13 let, 2 porody, rodinná anamnéza negativní.
Při pravidelné sonografii v srpnu 2008 byla popsána zvětšená uzlina s nepravidelným lemem v pravé axile. Současně byly nalezeny zvětšené uzliny na krku oboustranně. Byla provedena diagnostická exstirpace krční uzliny s nálezem metastázy nediferencovaného karcinomu neznámého origa. Pacientka podstoupila ORL, plicní, mamologické a gastroenterologické vyšetření bez průkazu primárního tumoru. V září 2008 byly na PET/CT trupu popsány mnohočetné patologické uzliny na krku, v pravé axile a v mediastinu. Od listopadu 2008 do dubna 2009 prodělala 7 sérií paliativní chemoterapie Paxene + CPT. Na kontrolním PET/CT po léčbě v květnu 2009 však došlo k progresi nálezu – patologické uzliny byly popsány na krku, v pravé axile, v mediastinu a nově v retroperitoneu a pánvi.
V říjnu 2009 jsme provedli exenteraci pravé axily s nálezem paketu patologických uzlin – histologicky opět popsána metastáza hůře diferencovaného karcinomu neznámého origa. Od října 2009 do května 2010 prodělala 8 sérií paliativní chemoterapie AC. Při kontrolním PET/CT v červnu 2010 došlo k regresi uzlinových metastáz.
Brzy po skončení chemoterapie se však objevilo zarudnutí kůže pravého prsu, klinicky bylo hmatné zbytnění na rozhraní horních kvadrantů pravého prsu.
V srpnu 2010 byla provedena mamografie a sonografie s podezřelým ložiskem 11,5x7 mm v centru pravého prsu. Byla provedena biopsie Core jehlou, verifikován duktální invazivní karcinom, Grade 2, ER a PR negativní, proliferační aktivita vysoká, exprese HER2/neu negativní. Během léčby byly opakovaně nabírané nádorové markery, kdy byla trvale vyšší hladina CA 15-3. Od října 2010 probíhala paliativní chemoterapie CMF, v prosinci 2010 bylo zahájeno paliativní ozáření mediastina, pacientka však 22. 12. 2010 umírá.
KAZUISTIKA 4
Pacientka, 67 let, je od roku 1994 v péči mamologické poradny pro fibrózně cystickou mastopatii, má prováděné pravidelné mamografie a sonografie prsů a axil. Z anamnézy: léčená arteriální hypertenze, 1 porod ve 27 letech, užívala HRT ve věku 50–59 let, rodinná anamnéza: bratr měl karcinom neznámého origa ve 40 letech.
Při pravidelné sonografii v dubnu 2010 byla popsána patologická uzlina v pravé axile. V květnu 2010 byla provedena biopsie uzliny Core jehlou s nálezem metastázy duktálního invazivního karcinomu, Grade 1, ER a PR pozitivní ve 100 % nádorových buněk, proliferační aktivita nízká, exprese HER2/neu negativní. Byla provedena mamografie a sonografie prsů bez nálezu primárního tumoru. V červnu 2010 bylo provedeno PET/CT s nálezem metabolicky aktivní uzliny v pravé axile, prsy byly bez patologického nálezu.
Rovněž MRI prsů v červenci 2010 byla bez patologie. V srpnu 2010 jsme provedli exenteraci pravé axily, nalezeny byly čtyři uzliny, v jedné popsána biopticky verifikovaná metastáza duktálního invazivního karcinomu.
Od srpna do prosince 2010 nemocná prodělala 6 sérií chemoterapie FEC a probíhá hormonoterapie (Tamoxifen). V období leden – únor 2011 bylo provedeno ozáření pravého prsu, axily a nadklíčku. Opakovaně nabírané nádorové markery jsou v normě. Pacientka dochází na sonografické kontroly prsů, primární tumor zatím nebyl odhalen. Cítí se dobře.
DISKUSE
Karcinom prsu je velice častá diagnóza, většina nádorů v prsu se dá dobře diagnostikovat mamograficky, sonograficky či kombinací těchto metod. Na uvedených příkladech jsme chtěli demonstrovat, že jsou případy, kdy není jednoduché nádor odhalit.
U mladých žen předpokládáme spíše benigní etiologii rezistencí v prsu. Nálezy však nesmíme podceňovat, každou ženu podrobit klinickému i sonografickému vyšetření prsů [10]. Stejně tak mladé ženy samy často nález v prsu podcení a lékařskou pomoc vyhledají se zpožděním. V naší první kazuistice se klinicky i sonograficky jednalo o solidní benigní tumor, přesto byl histologický nález karcinom. Měli bychom myslet na to, že karcinom prsu se vyskytuje u stále mladších žen, a všechny tumory prsu biopticky ověřit. Pokud se jedná o benigní tumor, můžeme mladou ženu dále pouze sledovat. Pokud však stanovíme diagnózu maligního tumoru až během operace, je žena ochuzena o vyšetření sentinelové uzliny a jsme nuceni provést exenteraci axily. Každá zbytečná disekce axily se dá považovat za poškození pacientky.
Stejně jako mladé pacientky i ženy staršího věku často nález v prsu bagatelizují a k lékaři přicházejí s pokročilým nálezem [12]. U pacientek vysokého věku jsme v indikování invazivních vyšetření u podezřelých nálezů v prsu zdrženlivější, i pro jejich nechuť k těmto vyšetřením. Ale i tyto pacientky se snažíme k verifikaci nálezu motivovat a zahájit léčbu nádoru prsu včas. Dalším problémem těchto pacientek je, že chirurgickou léčbu nádoru prsu často odmítají. Poté se většinou zahajuje léčba hormonální.
S nálezem metastatických axilárních uzlin bez průkazu primárního nádoru v prsu se setkáváme poměrně vzácně. Většinu okultních karcinomů pomůže odhalit MRI, eventuálně PET/CT [7]. V současné době je u okultních karcinomů prsu odklon od provedení mastektomie. Pacientka je indikovaná k exenteraci axily a ozáření celého prsu a axily, poté se dispenzarizuje – pravidelné kontroly klinické i zobrazovacími metodami a při jakémkoliv novém podezřelém nálezu v prsu je indikováno bioptické vyšetření [7]. Snad budeme mít v budoucnu k dispozici ještě senzitivnější zobrazovací metody než ty stávající a dokážeme odhalit i tyto okultní tumory prsu.
ZÁVĚR
Karcinom prsu je nejčastější nádorové onemocnění žen a jeho incidence stále roste. Diagnostika nádorů prsu je dobře propracovaná a ve většině případů je správná diagnóza stanovena bez potíží a včas. Pak jsou ale případy, kdy stanovit diagnózu může být obtížné. Proto by ženy, které mají problémy s prsy, měly být odeslány k vyšetření do specializovaných mamologických poraden, kde jim bude poskytnuta odborná pomoc na vysoké úrovni. Doufejme, že budou vznikat centra zaměřená pouze na diagnostiku a léčbu onemocnění prsů, protože čím více odečtených mamogramů, provedených sonografií a MRI prsů a klinických vyšetření, tím méně falešně negativních i falešně pozitivních výsledků.
MUDr. Ilona Zedníková
Mírová 22
301 00 Plzeň
e-mail: ilona.zednikova@seznam.cz
Sources
1. Strnad, P. Nemoci prsu. SANQUIS, č. 54/2007, s. 25.
2. Bendová, M. Management diagnostiky karcinomu prsu. SANQUIS, č.33/2004, s. 25.
3. Indikace k MR vyšetření prsů. Dostupný na WWW:
http://www.mamo.cz/
4. Zobrazení magnetickou rezonancí při určení lokálního stagingu u primárního karcinomu prsu. Dostupný na WWW: http://www.linkos.cz/
5. Holubec, L., Fínek, J., Topolčan, O. Nádorové markery v diagnostice karcinomu prsu. Postgraduální medicína, příloha 8/2009.
6. Červinka V., Šťastný K., Havlíček K., Nechvátal L. Axilární metastáza jako první projev karcinomu prsu – kazuistika. Rozhl. Chir., 2006, roč. 85, č. 2., s. 71–73.
7. Julínek, S., Sečkařová, D., Barnášová, D., Fencl, J. Axillární metastázy okultního karcinomu prsu, kazuistika. Dostupný na WWW: http://www.linkos.cz
8. Abrahámová J., a kol. Co byste měli vědět a rakovině prsu. Grada, 1. vydání, Praha, 2009.
9. Konopásek, B., Javůrková, E. Karcinom prsu. Makropulos, 1998.
10. Breast Cancer in Young Women. Dostupný naWWW:
http://www.webmd.com
11. Breast cancer may not change lifespan for older women. Dostupný na WWW: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus
12. Breast cancer an increasing problem for older women. Dostupný na WWW: http://blog.silive.com
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2011 Issue 7
Most read in this issue
- Antibiotická profylaxe u akutních chirurgických výkonů – současná situace v ČR
- Arthritis sternoclavicularis jako příčina mediastinitidy
- Chirurgické řešení perforací při kolonoskopii
- 750 spokojených pacientů? 10 let zkušeností a výsledků Longovy metody operace hemoroidů a análních prolapsů