Zajímejte se o "svého" crohna – léčba půjde lépe
Zkušenosti ukazují, že pacienti, kteří mají o své onemocnění zájem a aktivně spolupracují s odborníky, dosahují lepších léčebných výsledků. Naopak lidé lhostejní a rezignovaní jsou na tom zdravotně hůř. Proč tomu tak je?
Zkušenosti ukazují, že pacienti, kteří mají o své onemocnění zájem a aktivně spolupracují s odborníky, dosahují lepších léčebných výsledků. Naopak lidé lhostejní a rezignovaní jsou na tom zdravotně hůř. Proč tomu tak je?
Nenechte se zmást remisí
Často je velmi obtížné přesvědčit pacienty, aby užívali léky i v období remise, kdy se cítí dobře. Mnoho jedinců si totiž neuvědomuje, že se do příznivého stavu dostali právě díky léčbě – ta má onemocnění pod kontrolu a zabránila nepříjemným obtížím. Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida jsou bohužel na celý život, proto je třeba boj s nimi nevzdávat. Zároveň ale ani neusínat na vavřínech a myslet si, že se s námi nemoc už rozloučila. Ne, ona jen čeká na další příležitost, kdy vystrčí růžky a ohlásí se dalším relapsem. A úkolem dlouhodobé léčby je jí v tom zabránit.
Spolupracujte!
Pokud mají pacienti přesnější informace o nemoci a významu léčby, mají i mnohem větší motivaci a jejich spolupráce je lepší. U nespecifických střevních zánětů je správný vztah nemocného s lékařem obzvláště důležitý. Obecně platí, že:
- pacient by měl být lékaři partnerem;
- pacient by se měl o své onemocnění zajímat a doplňovat si informace – např. o všech novinkách, které se ve výzkumu či v léčbě objevily;
- důležité je nejen dbát pokynů lékaře, ale především jim rozumět a vědět, že jde o doporučení pro zdraví;
- v případě nejasností je vždy nutné se zeptat, proč se konkrétního doporučení držet, jak často atd.
(hak)
Zdroj: www.medscape.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40