Za počůrávání někdy může zácpa
U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?
Nepohodu střeva odnese měchýř
Močový měchýř sdílí se závěrečným úsekem tlustého střeva velmi omezený anatomický prostor, který se nazývá malá pánev. Má tvar úzké nálevky, a aby vše dobře fungovalo, musí být závěrečný úsek tlustého střeva (esovitá klička a konečník) prázdný. Zůstává-li ve střevě stolice, tlačí na močový měchýř a dráždí ho, takže se nucení na močení dostaví dříve. Výsledkem pak může být pomočování, zpravidla noční, i po čtvrtém roce věku (enuréza).
Jasné důkazy
Vědci ve studii sledovali děti ve věku 5–15 let trpící noční enurézou.
- Rentgenová vyšetření ukázala, že všechny děti měly stejný stupeň rozšíření průsvitu konečníku, které bylo způsobeno přítomností stolice.
- Osmdesát procent dětí splňovalo kritéria zácpy, ale jen 10 procent mělo doprovodné příznaky, které umožňovaly včasnou diagnózu.
- Po zavedení léčby zácpy se u 83 procent dětí enuréza do tří měsíců upravila.
Zázrak?
Léčba zácpy prý pomáhá dokonce i u dětí, které trpí refluxem, tedy zpětným tokem moči z měchýře do ledvinných pánviček. Údajně se snižuje i potřeba děti s refluxem operovat, protože po vyprázdnění konečníku se i jejich příznaky natolik zmírní, že svůj stav zvládnou i bez operace. Někteří odborníci jsou však k těmto tvrzením skeptičtí a zdůrazňují nutnost prověření na velkých skupinách pacientů.
Pomoc pro všechny
Noční enuréza:
- je častým problémem dětí před nástupem puberty,
- postihuje asi 15 % z nich, tedy zhruba každé šesté,
- mnohdy se dědí a chlapci jsou k ní náchylnější než děvčata.
Zahajovat rovnou léčbu zácpy by jistě nebylo moudré, ale je dobré zajistit, aby děti na začátku diagnosticko-léčebného procesu absolvovaly vyšetření ultrazvukem nebo rentgenové snímkování, které ukáže, zda rovněž netrpí zácpou.
A co s dětmi, které zácpu nemají, a přesto se pomočují? Ty mohou podstoupit léčbu desmopresinem nebo vyzkoušet některou z metod zaměřených na včasné probuzení při nucení na močení. Pokud má vaše dítě tento problém, informujte se u svého pediatra.
(pez)
Zdroj:
www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40