Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!
Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na záněty a obvykle pro nás neznamená větší hrozbu. Až na pár výjimek.
Vysoká horečka bývá většinou spojena s pocitem mírné bolesti, nepohodlí a únavy. Jakmile se začne léčit, člověk se brzy cítí mnohem lépe. Zda je užívání léků snižujících nadměrnou teplotu vhodné, závisí na věku, fyzické kondici a původní příčině. Mnoho expertů tvrdí, že stoupání teploty je přirozenou obranou těla proti infekci. Pro tento jev však existuje i mnoho neinfekčních důvodů.
Proč vzniká?
Část mozku zvaná hypotalamus má za úkol kontrolovat tělesnou teplotu, která během dne kolísá. Normálně se pohybuje okolo 37 °C. Jako odpověď na infekci či jinou příčinu dokáže hypotalamus nastavit vyšší teplotu, než je obvyklé. Objeví se pocit chladu, a když po čase hodnoty klesnou, teplo se začne uvolňovat a vy se zpotíte. Mezi nejběžnější důvody vzniku horečky patří obvyklé infekce (např. při nachlazení), dále ji pak může iniciovat:
- infekce ucha, plic, kůže, močového měchýře, ledvin apod.,
- vedlejší účinky léků,
- rakovina,
- očkování,
- krevní sraženina,
- autoimunitní onemocnění (např. lupus, revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev),
- hormonální poruchy (hypertyreóza),
- nelegální drogy, jako kokain či amfetamin.
Kdy hrozí kolaps
Horečka není obvykle považována za nebezpečí. V některých situacích ale může vinou příliš vysoké teploty dojít až k přehřátí organismu. Tělo již nedokáže hodnoty déle kontrolovat a regulovat. Jako rizikový příklad lze uvést úpal, nežádoucí účinky některých léků či braní drog.
Pozor na děti!
U dětí může vysokou teplotu doprovázet netečnost, otupělost, úzkostlivost, nechutenství, bolesti v krku a ucha, zvracení nebo průjem. V těchto situacích je vhodné problém konzultovat s pediatrem. Poraďte se s ním i tehdy, pokud dítě s velkou horečkou:
- vypadá velmi nemocně;
- je značně ospalé nebo úzkostlivé;
- trpí sníženou imunitou či jinými zdravotními problémy;
- má záchvat;
- vykazuje další příznaky, jako je vyrážka či ztuhlý krk,
- horečka přetrvává déle než jeden den u dítěte mladšího dvou let nebo více než tři dny u jedince nad dva roky.
Pomoc z lékárny
Ve většině případů se podaří poměrně rychle vysokou teplotu snížit. Metoda léčby se samozřejmě liší v závislosti na příčině vyvolávající onemocnění. Na trhu dnes existuje velké množství přípravků tlumících horečku u malých i velkých pacientů. Dětem můžete podávat třeba rozpustný šumivý preparát, který je nabízen v mnoha oblíbených příchutích (např. pomerančové), a posílit tak jejich imunitu. Nebudete-li si vědět rady, nebojte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.
(ave)
Zdroj:
http://www.webmd.com/f
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul