Vlákninu potřebuje i naše srdce. Máte jí dost?
Blahodárný vliv vlákniny na správné fungování trávicího traktu je všeobecně znám. Málokdo už ale ví, že tato obtížně vstřebatelná složka potravy prospívá také našemu srdci.
Krotí nadváhu
Vláknina na sebe ve střevě váže vodu a zvětšuje tím svůj objem – bobtná. Proto je důležité nešidit pitný režim, pokud přijímáme stravu na vlákninu bohatou. Nabýváním na objemu je nastolen pocit nasycení, a to již po několika soustech a na dlouhou dobu. Proto hraje vláknina důležitou roli v prevenci obezity. Díky dojmu sytosti totiž nemáme potřebu tolik jíst. Udržování adekvátní váhy je pak zcela zásadní pro náš kardiovaskulární systém.
Nižší cukr i cholesterol
Nebezpečí vzniku srdečně-cévních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, zvyšuje nadměrné množství cholesterolu a cukru v krvi. Tím, že vláknina v trávicím traktu reguluje vstřebávání lipidů a sacharidů do organismu, upevňuje zdraví našeho srdce. Dostatek vlákniny v jídelníčku tedy pomáhá ke snížení cholesterolu a normalizaci hodnot krevního cukru.
Pozor na množství
Poučka „nic se nemá přehánět“ platí i v souvislosti s vlákninou. Pokud byste to s její konzumací přehnali, riskujete pocity nadmutí a křeče v břiše. Odborníci doporučují zařadit do stravy okolo 20 až 35 g vlákniny denně. Je obsažena například v:
- luštěninách,
- ovoci a zelenině,
- semínkách a bobulích,
- obilovinách.
Jíte-li potraviny s vyšším obsahem vlákniny, prospívá to nejen vašemu srdci, ale také trávicímu traktu. Vláknina totiž podporuje pravidelné vyprazdňování, působí proti zácpě a napomáhá růstu prospěšných střevních bakterií. Navíc snižuje riziko některých onemocnění, jako je například střevní divertikulitida.
(veri)
Zdroj: http://www.webmd.com/diet/features/fiber-digestion
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul