Virus hepatitidy C může v kapalném prostředí při nízkých teplotách přežívat i několik měsíců
Podle výsledků německé studie uveřejněné 15. června 2010 v odborném časopisu Journal of Infectious Diseases může virus hepatitidy C (HCV) v kapalném prostředí při vhodných teplotách přežívat a zůstávat infekční až 5 měsíců.
Podle výsledků německé studie uveřejněné 15. června 2010 v odborném časopisu Journal of Infectious Diseases může virus hepatitidy C (HCV) v kapalném prostředí při vhodných teplotách přežívat a zůstávat infekční až 5 měsíců. Různé typy alkoholových a antiseptických přípravků snižují HCV RNA na nedetekovatelnou úroveň, avšak antivirový efekt se snižuje v případě, že byly prostředky určené k dezinfekci rukou ředěny.
Autorka studie Sandra Ciesek a její kolegové se ve své studii HCV zaměřili na infekciozitu viru, jeho stabilitu v prostředí a citlivost k chemickým dezinfekčním prostředkům v laboratorních buněčných kulturách. Až donedávna nemohl být HCV pěstován v laboratorních buněčných kulturách, a proto byla antivirová aktivita dezinfekčních prostředků proti HCV odhadována na základě studií využívajících strukturálně podobný bovinní virus vyvolávající průjem. Avšak nedávný rozvoj modelu HCV infekce umožnil přímé hodnocení.
Autoři studie analyzovali HCV RNA pomocí kvantitativní polymerázové řetězové reakce v reálném čase (PCR). Stabilita genomu byla stanovena přenosem virové RNA do buněk Huh7.5.
Z výsledků vyplynulo, že infekciozita HCV byla v kapalném prostředí při nižších teplotách detekovatelná až 5 měsíců. Různé typy alkoholu a komerčně dostupných antiseptik snižovaly hladiny HCV na nedetekovatelnou úroveň, ale ředění dezinfekčních prostředků určených k dezinfekci rukou jejich virucidní aktivitu snižovalo.
Vědci konstatovali, že riziko infekce HCV zatím nelze přesně změřit stanovením HCV RNA, protože virová infekciozita a hodnoty virové nálože přímo nekorelují. Výsledky této studie by však mohly být užitečné při sestavování přísných dezinfekčních protokolů s cílem zabránit nozokomiálnímu přenosu HCV ve zdravotnictví.
(mik)
Zdroj:
J Infect Dis. 2010 Jun 15; 201 (12): 1859–66.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul