Trpíte na afty? Příčinou může být Crohnova choroba
Ačkoli je nazývána nespecifickým střevním zánětem, může Crohnova choroba postihnout celou trávicí soustavu, od rtů až po konečník. V ústech se pak projevuje například nepříjemnými afty.
Ačkoli je nazývána nespecifickým střevním zánětem, může Crohnova choroba postihnout celou trávicí soustavu, od rtů až po konečník. V ústech se pak projevuje například nepříjemnými afty.
Změny na sliznici
Ústními komplikacemi trpí asi jedna třetina lidí léčících se s Crohnovou chorobou. Některé studie ale ukazují i na vyšší čísla – možná až u 60 % pacientů předcházejí ústní příznaky samotné Crohnově chorobě. Tyto změny na ústní sliznici můžeme rozdělit do několika kategorií:
- Afty – jde o obdobné vřídky, jako vznikají ve střevě. Jsou přímým projevem Crohnovy choroby v ústech a mohou pacienta přivést k lékaři dokonce dřív, než se objeví střevní příznaky.
- Záněty koutků, kažení zubů, aftózní záněty dásní – tyto příznaky jsou častější u lidí trpících crohnem, objevují se však i u zdravých jedinců. Afty je pohledem těžké odlišit od předchozích, „pravých“ crohnovských aftů.
- Projevy způsobené nedostatkem vitamínů a minerálů v těle kvůli špatnému střevnímu vstřebávání.
- Vzácně vedlejší účinky některých léků, nejčastěji antibiotik.
Afty v ústech
Nejenže se nazývají stejně jako běžné bolavé vřídky, které se čas od času objeví u každého z nás, ale i stejně vypadají. Tyto afty ale mají, podobně jako zánět střeva, autoimunitní podklad. Jde o Crohnovu chorobu, která se neprojevila jen ve střevě, ale rozšířila se i do horních částí trávicího traktu. Nejčastěji vznikají mezi dásní a dolním rtem a v okolí jazyka. Objevují se společně se znovuvzplanutími Crohnovy choroby. Jakmile je střevní zánět znovu „utišen“, zmizí i afty v ústech. Proto je jejich léčba shodná s léčbou Crohnovy choroby.
Špatné střevní vstřebávání
Za nedostatečné vstřebávání živin z potravy, odborně malabsorpci, může u Crohnovy choroby řada faktorů. Mezi ně řadíme:
- samotný zánět střevní sliznice,
- průjmy,
- snížený příjem potravy,
- přemnožení bakterií ve střevě,
- některé léky,
- u pacientů po operaci střeva nedostatek plochy pro vstřebávání.
Nejčastěji chybí kyselina listová, zinek, železo, vitamíny A a B. Méně častý je nedostatek vitamínů C a K. Deficit těchto důležitých látek se projeví v podobě zánětů dásní, jazyka a koutků, krvácení z dásní, vzácně rohovatění ústní sliznice nebo kvasinkové infekce – zapáchající bílé povlaky. Ulevit vám mohou v tomto případě potravinové doplňky, důležitá je pravidelná a kvalitní strava. Na zmírnění příznaků se někdy předepisují např. antibakteriální ústní vody. Nejlepší výsledky ale přináší opět léčba původní příčiny, tedy Crohnovy choroby.
(luko)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul