Trpíte Crohnovou chorobou? Vyvarujte se nejčastějších chyb!
Opatření týkající se životního stylu a užívání léků mohou pomoci držet zánětlivé střevní onemocnění pod kontrolou tak, aby nedocházelo k častým vzplanutím choroby. Ovšem pouze tehdy, jsou-li skutečně dodržována. Jakých chyb se nemocní trpící Crohnovou chorobou nejčastěji dopouštějí?
Opatření týkající se životního stylu a užívání léků mohou pomoci držet zánětlivé střevní onemocnění pod kontrolou tak, aby nedocházelo k častým vzplanutím choroby. Ovšem pouze tehdy, jsou-li skutečně dodržována. Jakých chyb se nemocní trpící Crohnovou chorobou nejčastěji dopouštějí?
1. K lékaři chodím jen občas
Vzhledem ke složitému a proměnlivému průběhu nespecifických střevních zánětů je často nutná obměna medikace. Z tohoto důvodu jsou důležité pravidelné kontroly u gastroenterologa, který se na choroby trávicího traktu specializuje. V některých případech je v rámci předejití výrazného zhoršení zdravotního stavu navíc nutné vyšetření zobrazovacími metodami, konzultace s nutričním specialistou, nebo dokonce chirurgický zákrok.
2. Cítím se lépe, léky už nepotřebuji
Řada nemocných v období remise (zlepšení) onemocnění přestává užívat své léky v domnění, že již nejsou nutné. Opak je pravdou. Právě díky nim totiž došlo ke zmírnění příznaků spojených s Crohnovou chorobou, a aby se tyto obtíže opět nevrátily, je nutné v léčebném plánu pokračovat přesně podle doporučení lékaře. Dávka některých léků sice může být postupně snižována, náhlé vysazení však obvykle vede ke vzplanutí choroby.
3. V jídle se neomezuji
Vypozorování, které konkrétní potraviny zhoršují obtíže provázející střevní zánět, je pro nemocné s Crohnovou chorobou velmi důležité. Pokud na riziková jídla není brán ohled, dochází k dráždění střevní sliznice a onemocnění nelze zklidnit.
4. Raději moc nejím, abych neměl potíže
Opačné, ale rovněž chybné je přesvědčení o tom, že naprosté snížení množství přijatých potravin minimalizuje riziko zhoršení zdravotního stavu. Ve skutečnosti tím organismus přichází o nezbytné vitamíny a minerály, jejichž absence v konečném důsledku zdraví rovněž ohrožuje.
5. Stále kouřím
Je prokázáno, že kouření, včetně toho pasivního, zvyšuje nebezpečí zhoršení průběhu Crohnovy choroby. Típnutí poslední cigarety je proto rozumným opatřením, a to nejen z hlediska tohoto střevního onemocnění.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul