#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

1. 6. 2017

Noční pomočování trápí 20 % pětiletých dětí. Jsou mezi nimi i ty, které přes den moč bez problémů udrží. Známe několik způsobů, jak s mokrými nocemi skoncovat. Hlavně pamatujte, že tyto obtíže musíte s dětmi řešit citlivě a zároveň systematicky.

Nemá význam před problémem zavírat oči, tématu se vyhýbat, nebo dokonce děti za noční nehody obviňovat nebo trestat. Zbytečně byste tím podkopávali jejich psychiku, což boji s pomočováním rozhodně neprospěje. Naopak potomka uklidněte slovy, že podobné nehody se stávají mnoha dětem a že problém vyřešíte společně.

Večerní režim v 5 krocích

  1. Zkuste omezit množství tekutin, které potomek vypije hodinu před spaním.
  2. Pitný režim by měl být intenzivnější během dne. Dítě by nemělo večer „dohánět“ to, co nestihlo vypít přes den.
  3. Navečer byste mu neměli dávat k pití limonády a kofeinové nápoje, protože ty mají močopudné účinky.
  4. Dohlédněte, aby se dítě těsně před spaním vymočilo.
  5. Nepodporujte u dětí večerní mlsání, mají pak žízeň a opakovaně se před spaním napijí.

Další tipy

  • Močový měchýř se dá trénovat tím, že se dítě bude vyprazdňovat v konkrétní časy, přestože nemá pocit nucení na močení. Tento systematický přístup dětem pomáhá naučit se ovládat močový měchýř. V noci to funguje tak, že dítě jednou nebo dvakrát vzbudíte, aby si došlo na toaletu. Pokud se výsledky nedostaví okamžitě, buďte trpěliví. Některé děti mají menší močový měchýř a to může boj s nočním pomočováním ztěžovat.
  • Při odbourávání nočního pomočování mohou pomoci také budicí alarmy. Ty se hodí obzvlášť pro děti, které spí v noci velmi tvrdě. Čidlo umístěné v prádle dítěte zareaguje na kontakt s močí a spustí budík. Dítě se probudí, popřípadě může dokončit močení na toaletě. Postupně se tak naučí budit dřív, než se alarm spustí, a dojde se včas vyprázdnit. Zpočátku je vhodná asistence rodičů, aby se dítě alarmu neleklo nebo ho nevypnulo a nespalo dál.

Kdy k lékaři

V některých situacích režim ani trénink nepomohou a je potřeba vyhledat lékaře. Příčinou nočního pomočování totiž mohou být i zdravotní problémy. Pokud se pětileté či starší dítě pomočuje pravidelně každou noc nebo se začne znovu pomočovat po šestiměsíčním „období sucha“, je vhodné se obrátit na lékaře. To platí také v situacích, kdy potomek:

  • začne mít problémy i s denním pomočováním,
  • trpí zácpou,
  • pociťuje bolesti při močení,
  • má v moči krev,
  • trpí únikem moči při fyzické aktivitě.

(pak)

Zdroj:
www.healthline.com



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#