Substituční léčba snižuje rizikové chování pro přenos HIV z hlediska sdílení jehel
Léčba buprenorfinem/naloxonem omezuje u osob závislých na opioidech nakažených virem HIV rizikové chování z hlediska přenosu infekce HIV, konkrétně sdílení jehel, nikoliv však rizikové sexuální chování.
Léčba buprenorfinem/naloxonem omezuje u osob závislých na opioidech nakažených virem HIV rizikové chování z hlediska přenosu infekce HIV, konkrétně sdílení jehel, nikoliv však rizikové sexuální chování.
Závislost na opioidech je významným rizikovým faktorem infekce HIV a vliv podávání substituční léčby na rizikové chování závislých osob nakažených HIV dosud nebyl znám. Autoři z USA proto provedli longitudinální studii, do které zařadili 303 osob závislých na opioidech, u nichž byla zahájena substituční léčba buprenorfinem/naloxonem. Hlavními sledovanými parametry bylo sdílení injekčních jehel a pohlavní styk bez použití kondomu, a to v posledních 90 dnech podle sdělení pacienta. Účastníci byli sledování 1 rok.
Výsledky ukázaly významný pokles sdílení jehel ve čtvrtém čtvrtletí po zahájení substituční léčby oproti vstupní hodnotě, z 9 % na 3 % (p < 0,001). Uváděná absence použití kondomu na začátku studie 23 % ovšem klesla jen na 21 %, což nebylo statisticky významné. Rizikové chování se nelišilo v závislosti na prokázané přítomnosti RNA viru HIV. Častější sdílení jehel bylo zjištěno u bezdomovců a osob, které užívaly heroin, kokain nebo marihuanu. Pohlavní styk bez kondomu častěji uváděly ženy, osoby s homosexuální a bisexuální orientací, osoby žijící v trvalém partnerském vztahu a osoby, které zneužívaly heroin a alkohol.
Autoři této studie, publikované v březnu 2014, na základě svých výsledků doporučují provádět u osob závislých na opioidech, které jsou nakaženy HIV a u nichž je zahájena substituční léčba, cílené intervence zaměřené na prevenci rizikového chování z hlediska přenosu HIV.
(zza)
Zdroj: Edelman E. J., Chantarat T., Caffrey S., et al. The impact of buprenorphine/naloxone treatment on HIV risk behaviors among HIV-infected, opioid-dependent patients. Drug Alcohol Depend. 2014 Mar 15; pii: S0376-8716(14)00782-0; doi: 10.1016/j.drugalcdep.2014.03.006. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul