Střevní záněty a těhotenství – jde to zvládnout
Pokud trpíte Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou a plánujete těhotenství, jistě vás v souvislosti s vaší nemocí a graviditou zajímá spousta věcí. I když u každého se nespecifické střevní záněty projevují a léčí individuálně, nabízíme alespoň několik všeobecných doporučení a tipů.
Pokud trpíte Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou a plánujete těhotenství, jistě vás v souvislosti s vaší nemocí a graviditou zajímá spousta věcí. I když u každého se nespecifické střevní záněty projevují a léčí individuálně, nabízíme alespoň několik všeobecných doporučení a tipů.
Pozor nejen na léky
Ženy a muži se střevním zánětem v klidové fázi mají zhruba stejnou plodnost jako zdraví lidé téhož věku. Ženy s aktivním onemocněním a po operacích v pánevní oblasti však mají sníženou pravděpodobnost úspěšného otěhotnění. Mezi obecná doporučení patří následující:
- Muži by se měli v případě, že plánují potomka, vyhnout určitým lékům (jako je např. sulfasalazin) a tři měsíce před početím by rovněž měli přestat brát metotrexát.
- Ženy by neměly užívat metotrexát tři až šest měsíců před otěhotněním, v průběhu gravidity ani při kojení.
- Samozřejmostí pro oba partnery je pak vyhýbat se kouření.
Těhotenství naplánujte
Pokud je to možné, pokuste se přijít do jiného stavu v klidové fázi své střevní choroby. Otěhotníte-li v průběhu léčby, měla byste pod dozorem svého lékaře v braní léků pokračovat (s výjimkou metotrexátu). Onemocnění, které vypukne v plné síle, se totiž velice špatně dostává zpátky pod kontrolu a vaše podlomené zdraví může poškodit miminko. V některých případech ale naopak dojde během těhotenství ke zlepšení stavu – tělo totiž produkuje látky, které přirozeně potlačují imunitní systém, aby se zabránilo potratu. Ženy se střevními záněty mají jinak obvykle zdravé děti. Avšak hrozí jim mírně vyšší riziko komplikací v těhotenství a při porodu, i když je jejich nemoc v klidové fázi. Měly by proto být automaticky vedeny jako rizikové pacientky.
Vyšetření se není třeba bát
Pokud je to potřebné, je možně v těhotenství provést mnoho diagnostických procedur. Například je to:
- kolonoskopie,
- endoskopie,
- biopsie,
- ultrazvuk,
- CT vyšetření a snímkování rentgenem – provádět by se mělo pouze v případě ohrožení,
- magnetická rezonance – je bezpečná v celém průběhu těhotenství, pouze použití kontrastní látky gadolinia není doporučeno v prvním trimestru.
Otázka dědičnosti
Je možné, ale rozhodně ne dané, že dítě rodiče se střevním zánětem jeho nemoc zdědí. Pokud jeden z rodičů trpí střevním zánětem, riziko pro dítě je zhruba 2 až 9 %. Pokud mají některou z chorob oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje až na 36 %.
(kov)
Zdroj: www.ccfa.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40