Straší vás vysoký tlak? Změňte životosprávu a zauvažujte o lécích
Hypertenze je zákeřná. Podle odhadů se v České republice pohybují až 3 miliony lidí trpících vysokým krevním tlakem. Ten se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat a připomene se až závažnými komplikacemi v podobě infarktu nebo mrtvice. Proto je důležité mít tuto hodnotu pod kontrolou.
Hypertenze je definována hodnotami tlaku krve nad 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (mmHg). Podle různě dosažených hodnot se pak podle závažnosti rozděluje ještě do dalších podskupin. Důležitější je však skutečnost, že zvýšení tlaku krve nad normu působí pomalé a nenávratné poškození kardiovaskulárního systému. Vysoký tlak je zrádný v tom, že se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat. Teprve pokročilé kornatění tepen pak způsobí uzávěr cévního průsvitu a vznikne infarkt, mozková mrtvice či ischemická choroba dolních končetin. Lékaři se proto při objevu hypertenze snaží snižovat hladinu krevního tlaku pod horní mez, která je dána právě hodnotami 140/90. V terapii se v zásadě uplatňují dva přístupy – takzvaná nefarmakologická terapie zahrnuje režimová opatření, kdežto farmakologická léčba znamená podávání léků proti hypertenzi.
Prvním krokem je pacientova snaha…
- Zanechání kouření. To významně snižuje kardiovaskulární riziko, ale také nebezpečí vzniku rakoviny nebo plicních chorob. V případě kouření platí, že nikdy není pozdě. Pokud nezvládnete odvykání na vlastní pěst, navštivte lékaře, který vám jistě rád pomůže.
- Snížení tělesné hmotnosti. U osob s nadváhou či obezitou to představuje další pilíř pro dosažení normálního tlaku krve. S poklesem váhy o 10 kilogramů totiž klesá tlak průměrně o 6,6 mmHg. Cílem je dosažení hmotnosti v rozmezí BMI 18,5–24,9.
- Navýšení pohybu. V moderní době trpí lidé nedostatkem tělesné aktivity. Dostatečný pohyb po dobu 30–45 minut minimálně 3–4× týdně přitom snižuje tlak krve průměrně o 4–5 mmHg. Vhodné jsou takzvané aerobní aktivity, mezi něž patří rychlá chůze, běh, jízda na kole či plavání.
- Omezení solení. S bojem proti vysokému tlaku také pomáhá snížení užití soli. Průměrný denní příjem by neměl překročit 5–6 gramů.
- Vynechání alkoholu. To je naprosto nezbytné. Nemusíte být však náhle úplní abstinenti. Naopak pravidelná konzumace nízkého množství alkoholu výrazně prospívá srdci i cévám. Jaké je tedy bezpečné množství? Pro muže jedna a pro ženy půl skleničky denně. Pomyslnou skleničkou mají lékaři na mysli půl litru dvanáctistupňového piva, 2 dcl vína nebo 1 „panák“ tvrdého alkoholu.
- Zdravé stravování. Posledním krokem ke zdravějšímu životu bez hypertenze je zvýšení příjmu ovoce a zeleniny a snížení příjmu tuků v každodenním jídelníčku.
… druhým pak nasazení léků
Preparáty proti hypertenzi významně mírní riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. Pro lepší představu tak například snižují výskyt a úmrtí na cévní mozkové příhody o 30–40 %, eliminují vznik srdečního selhání až o 50 % a snižují úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční o celých 25 %. Kromě toho zabraňují i poškození ledvin a zraku. V současné době existuje velké množství přípravků, které se užívají samostatně nebo v různých kombinacích. Volba konkrétního léku závisí na mnoha různých faktorech, které musí brát ošetřující lékař v průběhu léčebného procesu na vědomí.
Choroby srdce a cév jsou v České republice nejčastější příčinou úmrtí. Přestože tento trend v posledních letech klesá, velká část lidí stále podceňuje závažnost rizik spojených s kardiovaskulárními chorobami. Pokud i vy trpíte hypertenzí, neváhejte a navštivte lékaře. Neexistuje totiž žádný rozumný důvod, proč byste se na seznamu obětí kardiovaskulárních chorob měli objevit i vy.
(holi)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul