Správná intenzita cvičení? Sledujte rychlost svého tepu
Aby bylo cvičení skutečně prospěšné, mělo by být dostatečně intenzivní. Ovšem nadměrné přetěžování by tělu a zdraví mohlo spíše uškodit. Jak tedy poznat, že je trénink „tak akorát“?
Pokud máte během sportovní aktivity potíže s dýcháním, pociťujete bolest a musíte v činnosti přestat dříve, než jste plánovali, pravděpodobně je intenzita cvičení vyšší, než vám vaše kondice dovolí. Pokud jste, co se pohybu týká, spíše začátečník, měli byste začínat s nižší zátěží a postupně ji přidávat tak, jak si váš organismus bude na tělesnou aktivitu zvykat.
Vyšší zátěž, rychlejší pulz
K odhadnutí stupně vhodné intenzity vám může posloužit kontrola tepové frekvence (počtu tepů za minutu).
- Podle odborníků je ideální, pokud se pulz během cvičení pohybuje kolem 50–70 % maximální tepové frekvence.
- Tu spočítáme podle vzorce: „220 – věk“.
- Pokud tedy cvičí jedinec, kterému je 45 let, je jeho maximální tepová frekvence 175 pulzů za minutu (220 – 45). Aby byla intenzita jeho pohybu ideální (mírná), měl by se tep pohybovat v rozmezí 88–123 tepů za minutu (50–70 % ze 175).
Rozhoduje zdravotní stav a celková kondice
Pokud jste teprve na začátku cvičebního programu, měli byste upřednostnit spíše nižší stupeň zátěže (tepová frekvence by měla být kolem 50 % maximální možné). Naproti tomu zdraví a trénovaní jedinci si mohou dovolit krátkodobé náročné fyzické aktivity, během kterých se jejich pulz vyšplhá až na 85 % maximální tepové frekvence. Trpíte-li některým z kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou zvýšený krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo cukrovka, měli byste vhodnou zátěž cvičení otestovat za pomoci speciálního vyšetření – ergometrie. Během něho jedete na rotopedu a lékař kontroluje váš krevní tlak a EKG křivku.
(veri)
Zdroj:
www.mayoclinic.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul