Psychosomatika II: Když bolí duše, bolí i tělo
Podle Světové zdravotnické organizace je o zdraví možné mluvit pouze tehdy, cítíme-li se v pořádku nejen tělesně a duševně, ale i v rovině sociální. Proto si musíme uvědomit, že naše zdraví ovlivňují i vlivy, jako je prostředí kolem nás.
Náš zdravotní stav vzniká jako výsledek působení mnoha vlivů. Nemůžeme se proto omezit na konstatování, že zdraví je jen stav těla.
Podle Světové zdravotnické organizace je o zdraví možné mluvit pouze tehdy, cítíme-li se v pořádku nejen tělesně a duševně, ale i v rovině sociální. Proto si musíme uvědomit, že naše zdraví ovlivňují i vlivy, jako je prostředí kolem nás, vztahy s lidmi, kteří nám jsou blízko, naše psychická vyrovnanost a mnohé další. Zkrátka být zdravý není nijak jednoduché. A v některých případech se nemoci z psychické oblasti mohou přenést i do roviny fyzické – mohou být jednou z příčin nemoci nebo velmi důležitým faktorem, který průběh nemoci ovlivňuje.
K léčbě těla patří i léčba duše
Psychologické faktory mohou přispět k nástupu i průběhu onemocnění a zcela jistě mají důležitý význam i při léčbě těchto onemocnění. Život s Crohnem nebo kolitidou není nijak jednoduchý a lidé se během boje s nepříjemným onemocněním dostávají do řady obtížných situací. To, jak je zvládají, závisí jednak na podpoře okolí, ochotě vyjít vstříc, ale i na odhodlání pacientů s nemocí bojovat.
Jedna obtíž, mnoho pocitů
Je zajímavé, že různí pacienti snášejí stejné obtíže rozdílně – jde zejména o středně těžkou intenzitu obtíží – u lehčích i velmi těžkých problémů se tyto rozdíly stírají. To znamená, že středně těžké nálezy, které je možné zařadit například podle kolonoskopie nebo skórovacích tabulek do stejné kategorie, vnímají lidé rozdílně i podle toho, jaký je jejich přístup k nemoci, jak jsou naladěni a jak se dokážou s nemocí i s obtížnými situacemi obecně ve svém životě vyrovnat.
Mnohdy je také možné zmírnit lehce probíhajícího Crohna nebo kolitidu snížením stresu a úpravou stravy tak, že obtíže takřka vymizí. Vždy je ale třeba poradit se s gastroenterologem a dodržovat pravidelné prohlídky.
(hak)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40