Prediktory úspěšnosti léčby závislosti na preskribovaných opiátech buprenorfinem/naloxonem
Hlavní pozornost výzkumu v oblasti léčby závislosti na opiátech je zaměřena především na aspekty terapie závislosti na heroinu. V posledních letech však dochází k podstatnému nárůstu incidence závislosti na opiátech na lékařský předpis.
Hlavní pozornost výzkumu v oblasti léčby závislosti na opiátech je zaměřena především na aspekty terapie závislosti na heroinu. V posledních letech však dochází k podstatnému nárůstu incidence závislosti na opiátech na lékařský předpis. Ačkoli je známo, že tato skupina závislých obecně vykazuje znaky potenciálně usnadňující terapii (kratší doba užívání opiátů, příznivější socioekonomický profil apod.), existuje jen velmi málo studií, které by se systematicky věnovaly charakterizaci faktorů přispívajících k úspěšné léčbě.
Proto byla nedávno uskutečněna sekundární analýza studie Prescription Opioid Addiction Treatment Study (POATS). Její autoři se pokusili u 360 pacientů se závislostí na opiátech na lékařský předpis stanovit faktory a charakteristiky predisponující k úspěšné léčbě dvanáctitýdenní terapií buprenorfinem/naloxonem. Na konci studie 49,2 % (n = 177) pacientů úspěšně abstinovalo.
Z analýzy vyplynulo, že k signifikantním prediktorům úspěšnosti léčby patřil ze sociodemografických parametrů pouze vyšší věk (nikoli pohlaví, etnicita, zaměstnání, vzdělání či manželský stav). Mezi další prediktory patřila diagnóza depresivní poruchy v průběhu života, perorální užívání opiátů a žádná předchozí substituční léčba. Výsledky této studie budou moci podle jejích autorů položit základ pro efektivnější a cílenější terapeutické postupy u specifické skupiny závislých na preskribovaných opiátech.
(onse)
Zdroj: Dreifuss J. A., Griffin M. L., Frost K., Fitzmaurice G. M., Potter J. S., Fiellin D. A., Selzer J., Hatch-Maillette M., Sonne S. C., Weiss R. D. Patient characteristics associated with buprenorphine/naloxone treatment outcome for prescription opioid dependence: Results from a multisite study. Drug Alcohol Depend. 2013 Jan 18; doi: pii: S0376-8716(12)00486-3. 10.1016/j.drugalcdep.2012.12.010. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jaké nové možnosti léčby deprese jsou nyní v centru pozornosti?
- Komáří očkování, zrzaví kocouři, temný proteom a hovínkový koktejl – „jednohubky“ z výzkumu 2024/46
- Nemoc zkamenělých lidí – léčba na obzoru?
- S diagnostikou Parkinsonovy nemoci může nově pomoci AI nástroj pro hodnocení mrkacího reflexu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?