Pravidelné užívání aspirinu může zvýšit riziko Crohnovy nemoci až pětinásobně
Lidé, kteří užívají aspirin pravidelně po dobu delší než jeden rok, jsou vystaveni vyššímu nebezpečí, že u nich vznikne Crohnova choroba. K takovým závěrům došli odborníci z University of East Anglia.
Lidé, kteří užívají aspirin pravidelně po dobu delší než jeden rok, jsou vystaveni vyššímu nebezpečí, že u nich vznikne Crohnova choroba. K takovým závěrům došli odborníci z University of East Anglia.
Střeva v ohrožení
Na vzniku Crohnovy nemoci se může podílet mnoho faktorů. Jedním z nich je i přílišná konzumace aspirinu. Vědci z University of East Anglia proto zkoumali škodlivé účinky tohoto běžně užívaného léku na střevo. Do výzkumu bylo zařazeno 200 000 dobrovolníků ve věku 30–74 let z Velké Británie, Švédska, Dánska, Německa a Itálie. Na počátku pozorování byli všichni účastníci studie v pořádku. Do roku 2004 se však u některých sledovaných dobrovolníků rozvinula Crohnova choroba. Výsledky ukázaly, že u lidí, kteří po dobu delší jednoho roku užívali pravidelně aspirin, byla pravděpodobnost vzniku onemocnění pětinásobná. Studie také naznačila, že aspirin nijak nezvyšuje pravděpodobnost další nemoci ze skupiny nespecifických střevních zánětů – ulcerózní kolitidy.
- Využijte OSOBNÍ ZDRAVOTNÍ DENÍK, kde můžete sledovat index aktivity Vašeho onemocnění, neboli stav, ve kterém se Vaše nemoc právě nachází. Díky tomu získáte nad onemocněním mnohem lepší kontrolu. K vytvoření vašeho osobního deníku postačí se ZAREGISTROVAT.
Panika není na místě
Aspirin se používá k léčbě mnoha onemocnění a je užíván také k prevenci srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Vzhledem k tomu, že výsledky studie zatím nejsou ověřeny a riziko vzniku Crohnovy choroby je velmi malé, organizátoři studie doporučují uživatelům aspirinu v léčbě pokračovat. Je nutné provést další výzkumy k ověření výsledků této nové studie. Tým lékařů z University of East Anglia plánuje dále pokračovat ve zkoumání možných rizikových faktorů, které by se podílely na vzniku Crohnovy choroby.
(tek)
Zdroj:
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul