PegIntron v opakované léčbě chronické hepatitidy C v České republice
Výsledky mezinárodních klinických studií je vždy lépe ověřit i v podmínkách země, kde se léky předepisují.
Výsledky mezinárodních klinických studií je vždy lépe ověřit i v podmínkách země, kde se léky předepisují. V článku přinášíme hlavní informace o zkušenostech s opakovanou léčbou hepatitidy C z pražské hepatologické kliniky.
Výsledky prezentované letos v Karlových Varech
Na letošních Májových hepatologických dnech v Karlových Varech představil MUDr. Šperl, CSc., první výsledky získané ve studii opakované léčby chronické hepatitidy C. V průběhu čtyř let léčil se svými kolegy 85 dosud neléčených pacientů s genotypem 1. Nemocným podávali pegylovaný interferon alfa a ribavirin v obvyklých dávkách.
Pacienti s relapsem reagují na opakovanou léčbu příznivě
Léčba vedla u 60 % pacientů k navození setrvalé virologické odpovědi, u 14 % došlo po léčbě k relapsu, 24 % byli non-respondeři, 2 % osob odmítlo sledování. Opakovanou terapii PegIntronem a ribavirinem podstoupilo 5 pacientů s relapsem a 2 non-respondeři. U čtyř z pěti pacientů, u nichž došlo k relapsu, byla opakovaná léčba úspěšná, jen jeden opět relaboval. Non-respondeři zůstali bez odezvy. Dále vědci léčili peginterferonem alfa a ribavirinem 15 pacientů, u nichž došlo k relapsu po předchozí léčbě peginterferonem a ribavirinem. U třetiny z nich bylo dosaženo setrvalé virologické odpovědi, u zbylých deseti došlo opět k relapsu. Všichni opakovaně léčení non-respondeři zůstali bez léčebné odpovědi.
Léčba u non-responderů?
Celkem se podařilo docílit setrvalé virologické odpovědi u 65 % nemocných, což je více, než je uváděno v jiných evropských studiích. Opakování léčby je plně indikované u relabujících pacientů. Indikace opakované léčby u non-responderů je velmi sporná. Léčba je u nich málo účinná bez ohledu na to, zda jsou léčeni konvenčním peginterferonem či peginterferonem alfa.
(hul)
Zdroj: Šperl J. První zkušenosti s opakovanou léčbou chronické hepatitidy C z praxe. Firemní sympozium firmy Schering-Plough. Májové hepatologické dny. Karlovy Vary, 2008.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40