Nepodceňujte léčbu střevních zánětů. Je zároveň prevencí rakoviny
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která je třeba léčit dlouhodobě. Pro úspěch léčby a udržení onemocnění v klidové fázi, tzv. remisi.
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která je třeba léčit dlouhodobě. Pro úspěch léčby a udržení onemocnění v klidové fázi, tzv. remisi, je nezanedbatelná i spolupráce s lékařem a pravidelné užívání předepsaných léků.
Kromě samotného onemocnění, které často komplikuje život pacienta a dává o sobě vědět prakticky kdykoliv, jsou ale pacienti ohroženi i další nemocí. Tou je rakovina tlustého střeva a konečníku.
Česká republika má nechvalnou stříbrnou medaili
Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním a Česká republika se bohužel nachází na špičce celosvětového výskytu a úmrtí na tento druh rakoviny. Mezi rizikové faktory patří strava bohatá na živočišné tuky, nedostatek pohybu, kouření, dědičnost a v neposlední řadě i onemocnění nespecifickými střevními záněty.
V případě, že je tlusté střevo postiženo zánětem, je zvýšeno riziko rozvoje kolorektálního karcinomu mnohem více než u běžné populace.
Dlouhodobá ulcerózní kolitida je příčinou mnoha změn na střevní sliznici. Na základě těchto změn se časem může rozvinout i nádorové onemocnění. Rakovina tlustého střeva a konečníku se může objevit i u pacientů s Crohnovou nemocí, většinou k tomu ale dochází až zhruba po dvaceti letech trvání nemoci.
Důležité kontrolní prohlídky
Prevencí rakoviny tlustého střeva a konečníku je pravidelné a dlouhodobé užívání předepsané léčby i mimo období, kdy je nemoc aktivní. Dále je třeba, aby lidé s Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou docházeli na pravidelné prohlídky ke svému gastroenterologovi. Jednou za dva roky (pokud si to stav nemoci nevyžádá, častěji) by také měli podstoupit kontrolní kolonoskopii. Ta nejenže umožní posoudit aktivitu zánětu, ale i stav střevní sliznice a zachytit včas případné přednádorové změny. Tyto změny je možné díky kolonoskopii také ošetřit (odstranit polypy – výchlipky sliznice) a zamezit jejich růstu. V nejnaléhavějších případech je pak nutné odstranit celé tlusté střevo.
(hak)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40