Nedovolte nemoci dostat vaše tělo do stavu podvýživy
Příznaky Crohnovy nemoci a změny, které uděláte ve svém jídelníčku, abyste je zmírnili, mohou negativně ovlivnit příjem živin. Zjistěte, jak si udržet zdraví i během vzplanutí Crohnovy nemoci.
Příznaky Crohnovy nemoci a změny, které uděláte ve svém jídelníčku, abyste je zmírnili, mohou negativně ovlivnit příjem živin. Zjistěte, jak si udržet zdraví i během vzplanutí Crohnovy nemoci.
Hlídejte si jídelníček
Všichni musíme sledovat to, co jíme, a snažit se přijímat správné množství vitamínů a živin pro udržení dobrého zdraví a kondice. Pro lidi s Crohnovou nemocí to platí dvojnásob. Přetrvávající průjem a změny v dietě je totiž mohou vystavit riziku podvýživy. Není sice známo, že by určitá specifická dieta mohla vyléčit, předejít nebo na druhé straně zhoršit obtíže u Crohnovy nemoci, svému tělu nicméně můžete prospět tím, že zjistíte, které živiny potřebujete nejvíce a také jak vaše tělo reaguje na určité potraviny.
- Využijte OSOBNÍ ZDRAVOTNÍ DENÍK, kde můžete sledovat index aktivity Vašeho onemocnění, neboli stav, ve kterém se Vaše nemoc právě nachází. Díky tomu získáte nad onemocněním mnohem lepší kontrolu. K vytvoření vašeho osobního deníku postačí se ZAREGISTROVAT.
Díky zdravé dietě můžete:
- udržet své obtíže pod kontrolou,
- zachovat rovnováhu minerálů v těle,
- předejít nedostatku některých živin,
- dosáhnout dříve remise onemocnění,
- u dětí předejít poruchám růstu.
Jak si zajistit životně důležité živiny během vzplanutí?
Vaše potřeba živin se může během vzplanutí Crohnovy nemoci změnit. Například vláknina, která je u většiny zdravých diet velmi důležitá, může vaše obtíže zhoršit. Proto by se v průběhu vzplanutí měli lidé s crohnem vláknině zcela vyhnout. Ve stejné chvíli ale může být nutné zvýšit příjem bílkovin, v ideálním případě o polovinu.Kromě živin je také potřeba sledovat příjem tekutin, aby se zamezilo dehydrataci způsobené ztrátami tekutin při průjmu. Pijte dostatek vody nebo dalších tekutin, abyste udrželi své tělo zdravé a dostatečně zavlažované.
Jakmile se vám podaří příznaky zmírnit, můžete pomalu zařadit vlákninu zpátky do svého jídelníčku. Ale opět neexistuje řešení jednoznačně vhodné pro všechny. Spolu se svým dietologem nebo gastroenterologem byste měli zapracovat na dietním plánu, který bude obsahovat všechny živiny, jež potřebujete během vzplanutí a během remise.
(hak)
Zdroj:
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40