Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky
Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.
Aby sucho zvítězilo
Pomoci s počůráváním může změna životního stylu. Velkou roli hraje zejména snížení příjmu tekutin. Je vhodné omezit množství vody či jiných nápojů několik hodin před spaním. Doporučuje se vypít odpovídající objem tekutin ještě před večeří. Tak zajistíte, že močový měchýř bude relativně prázdný a riziko „mokré nehody“ poklesne. Mezi nápoje absolutně nevhodné patří ty obsahující kofein či alkohol. Tyto látky totiž měchýř dráždí a působí močopudně. To znamená, že zvyšují produkci moči a nutí člověka k častější potřebě.
Nastavení strategie
Mezi režimová opatření patří i tzv. mikční plán, respektive deník. Slouží k vypracování pravidelného rozvrhu močení, například každé 1–2 hodiny. Vedení mikčního deníku může pomoci s nastavením mikčního plánu, případně posloužit lékaři k diagnóze jiného onemocnění. Součástí strategie by mělo být i pravidelné použití toalety těsně před spaním tak, aby byl měchýř zcela prázdný.
Nebezpečný nápor na nervy
Pomočování se také často objevuje, když jedinec prochází stresovým obdobím. Může jít o konflikty ve škole, v práci i v rodině. Zejména citlivé jsou ke stresu děti. U nich může být spouštěčem počůrávání též narození sourozence, stěhování či jiná změna v pravidelném denním režimu.
Co může pomoci
Změny v denním režimu však někdy nestačí a je nutné začít brát léky. Nejprve je ale potřeba navštívit odborníka, který dotyčného vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. Preparátů používaných v terapii enurézy je mnoho. Volba závisí na základním onemocnění, jehož je enuréza příznakem. K lékům, které lze v případě pomočování nasadit, patří například:
- antibiotika (v případě infekce močového ústrojí),
- anticholinergní léky (jsou používané v terapii tzv. dráždivého měchýře),
- analoga antidiuretického hormonu (zpomalují tvorbu moči),
- blokátory tvorby dihydrotestosteronu (omezují otok prostaty).
Při léčbě pomočování je také důležitá důkladná léčba a kontrola chronických onemocnění, například cukrovky či spánkové apnoe. Ty totiž mohou obtíže s enurézou nepříznivě ovlivnit.
(cean)
Zdroj:
www.healthline.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul