Mechanismus působení vareniklinu na úrovni receptorů
Terapie vareniklinem představuje jednu z nejúčinnějších metod odvykání kouření, jež cílí na neurobiologické mechanismy závislosti na nikotinu. Jedná se o modifikovanou strukturu rostlinného alkaloidu cytisinu, který je obsažen ve štědřenci odvislém (Laburnum anagyroides), známém spíše jako zlatý déšť. Vareniklin má oproti cytisinu vyšší biologickou dostupnost a selektivitu pro α4ß2 podtyp nikotinových acetylcholinových receptorů, na nichž působí jako parciální agonista.
Dopamin a centra odměny
Nikotin v mozku ovlivňuje celou řadu neurotransmiterů, avšak zdá se, že za jeho návykový potenciál je nejvíce zodpovědný dopamin. Stimulací nikotinových acetylcholinových receptorů dochází k vyplavení extrasynaptického dopaminu v oblastech mozku známých jako centra odměny (nucleus accumbens), což způsobuje pocit slasti. Existuje mnoho podtypů nikotinových acetylcholinových receptorů, avšak hlavní roli při vzniku a udržování závislosti na nikotinu hraje zřejmě podtyp α4ß2. Opakovaná expozice nikotinu způsobuje na těchto receptorech jejich up-regulaci neboli zmnožení a senzitizaci. Tím vznikají fyzické symptomy závislosti, jako je tolerance a abstinenční příznaky v okamžiku, kdy se organismu nikotinu nedostává.
Parciální agonista a antagonistické působení
Vareniklin má vysokou afinitu a senzitivitu k α4ß2 nikotinovým acetylcholinovým receptorům, na kterých působí jako parciální agonista. Způsobuje nízkou až středně silnou stimulaci, přičemž dopaminová odpověď je oproti nikotinu 32–60 %, a je tedy méně návyková. Tímto mechanismem je dosaženo snížení či zabránění vzniku abstinenčních příznaků. Vedle toho vareniklin blokádou zmíněných receptorů zabraňuje účinkům nikotinu (pocitu odměny), pokud by byl souběžně podán. Toto antagonistické působení představuje prevenci relapsu, protože vykouření cigarety neposkytuje dotyčnému kýžený efekt.
(veri)
Zdroj: Potts L. A., Garwood C. L. Varenicline: the newest agent for smoking cessation. Am J Health Syst Pharm. 2007 Jul 1; 64 (13): 1381–4.
CHA-2016.02.002
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40