Máte divertikulózu? Nebojte se ořechů ani popcornu
Ořechy a kukuřice – podle odborníků na zdravý životní styl jde o tělu prospěšné poživatiny. Jak ale (ne)vadí při tzv. divertikulární nemoci? Divertikulóza patří mezi civilizační nemoci. Její výskyt totiž úzce souvisí s naším životním stylem a stravovacími návyky...
Ořechy a kukuřice – podle odborníků na zdravý životní styl jde o tělu prospěšné poživatiny. Jak ale (ne)vadí při tzv. divertikulární nemoci?
Divertikulóza patří mezi civilizační nemoci. Její výskyt totiž úzce souvisí s naším životním stylem a stravovacími návyky. Navíc zřetelně přibývá s rostoucím věkem: postihuje více než polovinu lidí starších 70 let a asi třetinu padesátiletých.
Vyznejte se v divertiklech
Jedná se o onemocnění zejména tlustého střeva, ale vyskytuje se i ve střevě tenkém a vzácně i v žaludku nebo jícnu:- Divertikly jsou výchlipky stěny tlustého střeva.
- Divertikulóza je nemoc, kdy divertiklů je mnoho.
- Divertikulární nemoc je divertikulóza, kterou provází zřetelné příznaky (bolesti břicha a podbřišku, poruchy stolice, pocit plnosti a nadýmání).
- Divertikulitida je komplikací, jde o zánět stěny střeva v okolí divertiklů.
Ořechy s kukuřicí neškodí
Rozsáhlého výzkumu se zúčastnilo formou dotazníku přes 47 000 mužů ve věku 40 až 75 let, kdy je největší výskyt tohoto onemocnění. Výzkum probíhal přes 18 let (1986 až 2004).Tito lidé jedli veškeré druhy potravin včetně těch, které byly považovány za rizikové pro vznik divertikulární nemoci (ořechy, kukuřičné výrobky). Během osmnácti let sledování bylo zaznamenáno přes 1 000 případů krvácení z divertiklu, nikoli však v souvislosti s požitím ořechů, kukuřičných výrobků nebo popcornu.
A nejen to. V obdobích užívání těchto potravin byl výskyt problémů dokonce nižší. Odborníci proto uvažují o přehodnocení omezení jídelníčku u takto nemocných.
Obecně se stále doporučuje tzv. zbytková dieta s dostatkem vlákniny. V praxi to znamená jíst potraviny obsahující hodně vlákniny (ovoce, zeleninu, luštěniny, tmavé pečivo) a omezit červené maso, tučné pokrmy, sladkosti, bílé pečivo.
Zdroj:
- Strate LL, Liu YL, Syngal S: JAMA. 2008; 300: 907–914.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jaké nové možnosti léčby deprese jsou nyní v centru pozornosti?
- Komáří očkování, zrzaví kocouři, temný proteom a hovínkový koktejl – „jednohubky“ z výzkumu 2024/46
- Nemoc zkamenělých lidí – léčba na obzoru?
- S diagnostikou Parkinsonovy nemoci může nově pomoci AI nástroj pro hodnocení mrkacího reflexu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?