Léky podávané „druhou stranou“ aneb Nebojte se klyzmatu
Nespecifické střevní záněty jsou velmi nepříjemné a vlekoucí se onemocnění. Způsobů, jak si s nimi poradit, je mnoho. Jedním z nich je podávání léků prostřednictvím konečníku.
Nespecifické střevní záněty jsou velmi nepříjemné a vlekoucí se onemocnění. Způsobů, jak si s nimi poradit, je mnoho. Jedním z nich je podávání léků prostřednictvím konečníku.
Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění. Jejich příčina není zcela známa, na jejich vzniku se ale podílí imunitní systém a chybná imunitní reakce. Při jejich léčbě je třeba pravidelně podávat léky, které snižují zánět a chrání střevní sliznici. A to i v době, kdy je pacient zcela bez příznaků a onemocnění se nachází v remisi.
Účinná blokáda
Mezi protizánětlivé léky patří i aminosalicyláty. Dokážou blokovat aktivitu tzv. mediátorů zánětu – látek zodpovědných za rozvoj zánětu i za růst buněk, který ve stěně trávicího traktu jejich vlivem probíhá a který může vyústit až ve zvrat v nekontrolované nádorové bujení.
Nálevy uleví
Bylo prokázáno, že podání léků ústně je účinné u velmi rozsáhlého onemocnění. Rektální podávání – tedy přes konečník, formou rektální suspenze a nálevů, pasty nebo čípků – je účinné při léčbě ulcerózní kolitidy postihující konečné úseky tlustého střeva – tedy esovitou kličku konečníku.
Snažte se překonat strach
Pokud vám lékař tuto možnost léčby nabízí a jste vhodnými kandidáty, můžete ji bez obav využít a těžit z jejích výhod. Lékař by měl být připraven odpovědět na všechny vaše otázky a v případě, že zjistíte, že vám léčba nevyhovuje, ji můžete změnit.
Aplikace jen jednou denně
Lék se obvykle aplikuje jednou denně – večer před spaním – do konečníku. Lék je uložen v lahvičce se speciálním uzávěrem, který umožňuje kontrolovat aplikované množství léku a tak zabránit nechtěnému úniku.
V těhotenství ano, ale…
Léčba je možná i v průběhu těhotenství a kojení. Pouze však v případě, že její přínos převáží možná rizika. Lék totiž v malém množství prochází placentou a přechází do mateřského mléka.
(hak)
Zdroj: Gut 2005; 54: 960–965.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40