Komplikace hepatitidy C narůstají, zejména u lidí starších 60 let
Zatímco incidence hepatitidy C od doby objevení HCV výrazně poklesla, u stále většího počtu lidí nakažených před desítkami let dochází nyní k progresi onemocnění.
Zatímco incidence hepatitidy C od doby objevení HCV výrazně poklesla, u stále většího počtu lidí nakažených před desítkami let dochází nyní k progresi onemocnění.
Gary Davis a jeho kolegové z Univerzity v Texasu proto vyvinuli matematický model, který má za cíl předpovědět budoucí prevalenci chronické hepatitidy C a souvisejících komplikací, včetně cirhózy, příznaků dekompenzace (ascites, portální hypertenze, krvácení z jícnových varixů) a hepatocelulárního karcinomu.
Dle tohoto modelu pak vědci publikovali následující výsledky:
- Prevalence chronické hepatitidy C vyvrcholila v roce 2001 (3,6 milionu lidí).
- Progrese fibrózy byla nepřímo úměrná věku při infekci, takže cirhóza a její komplikace jsou nejčastější po 60. roku věku – bez ohledu na to, kdy k infekci skutečně došlo.
- Podíl osob s chronickou hepatitidou C, u kterých dojde k rozvoji cirhózy, se odhaduje až na 25 % v roce 2010 a 45 % v roce 2030.
- Celkový počet lidí s HCV cirhózou se vyšplhá v roce 2020 na 1 milion (což je přibližně o 30 % více než nyní) a poté začne klesat.
- Míra vzniku rakoviny jater a jaterní dekompenzace poroste i nadále po dobu dalších 10 až 13 let.
- Nicméně léčba všech HCV infikovaných pacientů v roce 2010 by mohla výrazně snížit riziko nepříznivých klinických výsledků do roku 2020, a to následovně:
- cirhóza – snížení o 16 %;
- dekompenzace jaterního onemocnění – snížení o 42 %;
- rakovina jater – snížení o 31 %;
- úmrtí související s jaterním onemocněním – snížení o 36 %.
Na základě těchto zjištění došli autoři k závěru, že výskyt HCV cirhózy a s ní spjatých komplikací se bude nadále zvyšovat v průběhu příštího desetiletí a budou jimi postiženi především pacienti starší 60 let. I když současné léčebné schéma významně neovlivní vznik těchto komplikací, širší uplatnění nové antivirové léčby a lepší odpověď na ni by mohla výrazně snížit dopady tohoto onemocnění v následujících letech.
(mik)
Zdroj: Gastroenterology. 2010 Feb; 138 (2): 513–21, 521.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40