Jsou e-cigarety opravdu zdravější?
Mnoho lidí se domnívá, že elektronická cigareta škodí organismu méně než běžné tabákové produkty. O bezpečnosti e-cigaret však stále nejsou dostupná dlouhodobá data. Zatím se zdá, že mají své klady i zápory.
Devastace těla
Kouření zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, srdečního infarktu, chronické obstrukční plicní choroby a v neposlední řadě onkologických onemocnění. Zároveň také zrychluje stárnutí organismu – život zkracuje v průměru asi o 10 let. Z hořící cigarety se uvolňují škodlivé plyny, jako například oxid uhelnatý a kyanovodík. Cigaretový kouř také obsahuje jemnou suspenzi pevných částeček neboli dehtu, z něhož pochází většina karcinogenů obsažených v cigaretách.
Ohleduplnější mechanismus?
Je jisté, že e-cigarety jsou k našemu organismu šetrnější než ty klasické. Jejich hlavní výhodou je to, že při kouření nedochází k produkci dehtu ani toxických plynů. Elektronická cigareta obsahuje zásobník tekutiny, kterou tvoří nikotin a příchuť – obojí je rozpuštěné v glycerolu a propylenglykolu. Tato tekutina je při kouření zahřáta vaporizérem a přeměněna v páru připomínající kouř. Tu poté uživatel inhaluje. E-cigarety jsou oblíbené zejména u kuřáků snažících se se svým zlozvykem skoncovat. Data mluví nejasně, ale podle posledních výzkumů se ukazuje, že e-cigarety opravdu mohou pomoci přestat kouřit. Nejspíše vzhledem k pozitivnímu efektu na psychiku kuřáků.
Nikotin je stále hrozba
A teď ty horší zprávy. Není zcela jasné složení kouře, který konzumenti e-cigaret vdechují. Při testovaní již byly, ve velmi malém množství, objeveny i nějaké škodlivé plyny. Je ale jisté, že nikotin obsažený v těchto produktech může mít negativní dopad na lidské zdraví.
- Neustálý příjem nikotinu může vést k inzulinové rezistenci a k rozvoji cukrovky 2. typu.
- Jeho inhalace zvyšuje tepovou frekvenci a krevní tlak.
- Nikotin je vysoce návykový, a tak může vést ke změnám v mozku a zvyšovat riziko rozvoje závislosti na jiných drogách, zejména u mladých osob.
- Nikotin obsažený v tekutině e-cigarety může být nebezpečný i pro děti. Mnoho z těchto tekutin má ovocné a cukrovinkové příchutě, což je pro malé zvědavce činí atraktivními. Děti se však tekutinou mohou otrávit – takové případy již byly popsány.
Otazníky zůstávají
Příchutě s sebou přinášejí i další rizika. Často obsahují chemickou látku zvanou diacetyl. Ta bývá spojována se vzácným onemocněním plic, které způsobuje permanentní poškozování bronchiolů (průdušek s nejmenším průměrem). Příchutě také mohou budit mylný dojem, že kouření e-cigaret je neškodlivé a nevzniká na něm závislost. Propylenglykol a glycerol, tedy hlavní složky tekutiny e-cigarety, jako takové nebezpečné nejsou. Pokud jsou ale zahřívány vaporizérem, mohou být rozloženy a přeměny v toxickou látku formaldehyd.
E-cigarety tedy nelze doporučovat ani o nich hovořit jako o „zdravé variantě“ kouření. Mohou ale pomoci lidem, kteří mají potíže s konzumací běžných cigaret přestat. Zároveň se jejich používáním snižuje riziko pasivního kouření, čímž klesá ohrožení lidí v okolí kuřáků.
(cean)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul