Jak sestavit jídelníček pro diabetika? Inspirujte se!
Osoby s cukrovkou si musí hlídat přísun sacharidů a kalorickou hodnotu stravy. Rozhodně to ale neznamená nějak se drasticky omezovat v jídle. Stačí se jen v prodejnách potravin dobře rozhlédnout.
Každý člověk trpící diabetem by si měl dopřávat pestrá jídla s dostatkem hodnotných živin. Hladovění ničemu nepomůže. Napovíme, jak by měla zajímavá a chutná strava vypadat.
Snídaně: středomořský jogurt
- kcal: 310
- sacharidy: 38 g
K výrobě této osvěžující snídaně použijte:
- 200 g kvalitního jogurtu s nižším obsahem tuku,
- 1 malý banán nakrájený na plátky,
- 2 lžíce krájených pražených mandlí,
- 2 lžíce krájeného praženého kokosu.
Pít lze kávu s nízkotučným mlékem.
Svačina: Cizrnová pomazánka
- kcal: 200
- sacharidy: 22 g
Tuto pochoutku si určitě můžete dovolit, a to jak kaloricky, tak i finančně. Seženete ji snadno v běžných obchodech, stačí se pořádně dívat. Ke svačině vám stačí malé množství, asi 1/4 šálku. Rozetřete pomazánku na 2 celozrnné křupavé chleby (typu „knäckebrot“) a přikusujte řapíkatý celer.
Oběd: zahradnický salát a quinoa
- kcal: 455
- sacharidy: 53 g
1/3 šálku uvařené quinoy smíchejte s pestrobarevným salátem ze sezónní zeleniny a zálivkou z oleje, limetky, soli a trochy medu. Quinoa má lahodnou chuť. Když je správně uvařená, při kousnutí příjemně lupne. Vaří se podobně jako rýže. Hledejte ji ale spíše v prodejnách se zdravou výživou.
Jako dezert si můžete dát malé jablko se lžící neslazeného arašídového másla.
Svačina: Sýr cottage s borůvkami
- kcal: 145
- sacharidy: 19 g
Tato svačinka je naprosto jednoduchá a překvapivě chutná: půl šálku kvalitního nízkotučného sýra cottage smícháme s 3/4 šálku čerstvých borůvek a ihned konzumujeme.
Večeře: Losos se špagetovou dýní
- kcal: 530
- sacharidy: 49 g
Na přípravu tohoto jídla budeme potřebovat 100 g filet z lososa. Dávejte pozor, aby nebyl příliš tučný a upečte ho nasucho v troubě. Pro doplnění živin a zvýraznění chuti si k němu můžete připravit 1,5 šálku dušeného špenátu – použijte olivový olej, česnek a sůl.
Poohlédněte se v supermarketu po špagetové dýni, v lepších obchodech bývá po většinu roku dostupná. Rozkrojte ji na poloviny a jednu z nich upečte v troubě. Poté ji vydlabejte, osolte a ochuťte podle chuti. Hodí se například čerstvá šalvěj a limetka od oběda. Lze přidat i upražené oříšky. Každá porce dýně by měla mít objem zhruba jednoho šálku.
Jako dezert si můžete dát šálek jahod a jedno kiwi.
(pez)
Zdroj: www.diabetes.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40