I při bezezbytkové dietě lze vykouzlit pestrý jídelníček
V rámci léčby některých onemocnění trávicí soustavy, zejména střevních zánětů, jako jsou Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, může lékař nařídit bezezbytkovou dietu.
V rámci léčby některých onemocnění trávicí soustavy, zejména střevních zánětů, jako jsou Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, může lékař nařídit bezezbytkovou dietu. Tato dieta se také někdy používá po operacích na střevě, například v rámci léčby rakoviny nebo při střevní neprůchodnosti. Může se zdát omezující, dokáže ale zlepšit zdraví pacienta.
Šetříme střevní stěnu
Ne všechno, co sníme, dokážeme beze zbytku strávit. Nestrávené části potravy odchází z těla ven v podobě stolice. Nestrávené části potravy mohou dráždit střevní sliznici a v některých případech zhoršit průběh onemocnění nebo hojení poškozené střevní výstelky. V určitých fázích střevních onemocnění a jejich léčby je proto třeba vybírat takovou stravu, kterou dokážeme vstřebat beze zbytku nebo jen s minimálním odpadem.
- Využijte OSOBNÍ ZDRAVOTNÍ DENÍK, kde můžete sledovat index aktivity Vašeho onemocnění, neboli stav, ve kterém se Vaše nemoc právě nachází. Díky tomu získáte nad onemocněním mnohem lepší kontrolu. K vytvoření vašeho osobního deníku postačí se ZAREGISTROVAT.
Pozor na vlákninu a složené cukry
Vláknina, obsažená především v rostlinné stravě, se střevní sliznicí nevstřebává. Podporuje pohyby střevní stěny, váže na sebe vodu a některé další složky potravy a působí také jako jakýsi čisticí „kartáč“ střevní sliznice. Zejména tato funkce ji činí pro konzumaci nevhodnou, je-li střevní výstelka poškozena zánětem nebo jiným procesem. Vlákninu obsahují především celozrnné obilniny, luštěniny, jablka a vůbec většina ovoce a zeleniny. Je třeba vyhýbat se také složeným cukrům (sacharóza, řepný cukr), neboť mohou ve střevě kvasit a zhoršovat celkový stav.
Stále je z čeho vybírat
Pacient na bezezbytkové dietě si však nemusí zoufat. Může konzumovat loupanou rýži, brambory, vejce, těstoviny, kysané mléčné výrobky, libové maso, jednoduché cukry (glukózu a fruktózu, například v ovocných džusech bez dužniny), banány, mrkev a velmi opatrně a po dohodě s lékařem i některé druhy ovoce a zeleniny (které přesně, to je individuální), vypeckované, zbavené slupky a pokud možno upravené na kaši nebo v kompotu.
(zak)
Zdroje:
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40