I dítě s crohnem může prožít parádní prázdniny
Děti s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou mají spolu s rodiči sice čas od času mnohem komplikovanější život, ale jinak jsou to děti jako každé jiné.
Děti s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou mají spolu s rodiči sice čas od času mnohem komplikovanější život, ale jinak jsou to děti jako každé jiné. A to se vším všudy – i s potřebou prožít si svá prázdninová dobrodružství. Nenechte se odradit tím, že plánování vypadá na první pohled složitě. Připravte svému potomkovi léto, na které bude celý rok vzpomínat.
Jak to naplánovat?
- Připravte program na celé léto společně s dítětem. Diskutujte o tom, jak by rádo prázdniny strávilo a co by ho bavilo. Pokud potomek po něčem opravdu touží, zkuste nalézt způsob, jak to zrealizovat. V případě jeho pochybností si společně promluvte o tom, zda akci vzdát, nebo se do ní pustit a problémy překonat.
- Prázdniny pestré, ale ne hektické. Myslete i na odpočinkové dny a rozhodně se neřiďte zásadou „čím více, tím lépe“. I v případě prázdninových dobrodružství platí, že je lepší upřednostnit kvalitu před kvantitou.
- Myslete na storno. U všech akcí, které zamlouváte a platíte dopředu, by měla být možnost pobyt stornovat. Vždy je třeba počítat s tím, že by se situace mohla zvrtnout a dítě muselo zůstat doma.
- Buďte připraveni. I při cestování v remisi by dítě s sebou mělo mít vždy nouzovou tašku. V ní budou léky, vlhčené ubrousky, papírové kapesníčky, náhradní spodní prádlo a další věci podle potřeby.
Vyzkoušet lze i tábor
Letní tábory patří mezi nezapomenutelné zážitky. Vaše dítě nemusí být o toto dobrodružství připraveno, ani pokud má crohna nebo kolitidu. Nepodceňujte však výběr – důležité je především hygienické zázemí a pevná základna. Tábory „na zelené louce“ nejsou pro děti se střevními záněty příliš vhodné. Pokud si potomek netroufne na týden nebo dva mimo domov, můžete zkusit příměstský tábor, kde dítě bude pobývat přes den a večer se vrátí k vám.
Aby byla dovolená fajn
Kdy jindy může celá rodina strávit tolik příjemných dní spolu než na letní dovolené? Ovšem je nutné dbát jistých pravidel:
- Ať už se rozhodnete pro dovolenou v Česku, nebo v zahraničí, dbejte především na hygienické podmínky stravování a sociálních zařízen – průjmové onemocnění totiž dokáže být pro děti s crohnem mnohem nepříjemnější než pro jiné.
- Při cestování za hranice vyberte vhodnou lokalitu.
- Vyhněte se experimentům a raději jeďte na vámi již vyzkoušené místo.
- Osvědčené jsou též zkušenosti známých.
Když to nevyjde, nezoufejte!
U střevních zánětů velmi záleží na tom, v jaké fázi nemoci se dítě nachází. Udělejte vše proto, aby se léto neslo ve znamení klidové fáze (remise). Ale připravte se i na to, že nemoc může zkřížit i sebedokonalejší plány. Snažte se dítěti maximálně zpříjemnit pobyt doma, v horším případě v nemocnici. Vaše blízkost a pozornost bude sice nenahraditelná, zkuste ale domluvit i návštěvy kamarádů v nemocnici. Veškeré aktivity však vždy záleží na aktuálním zdravotním stavu dítěte.
(hak)
Zdroj: www.ccfa.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40