Hepatitida C a diabetes mellitus: nevyhnutelná koincidence?
Diabetes mellitus druhého typu (DM2) a infekce virem HCV patří k velmi častým onemocněním postihujícím přinejmenším 170, respektive 130 milionů lidí po celém světě.
Diabetes mellitus druhého typu (DM2) a infekce virem HCV patří k velmi častým onemocněním postihujícím přinejmenším 170, respektive 130 milionů lidí po celém světě. V poslední době narůstá zájem vědců podrobněji prozkoumat vztah mezi DM2 a infekcí HCV v návaznosti na prvních studiích, jež odhalily zvýšenou prevalenci DM2 u případů jaterních cirhóz spojených s HCV.
Infekce HCV může přímo indukovat inzulínovou rezistenci, avšak role specifického genotypu viru odpovědného za tento efekt je sporná. Bylo zjištěno, že inzulínová rezistence je úzce spjata s fibrózou jater v důsledku HCV, ale setkáváme se s ní i ve stadiích před fibrózou. Infekce HCV by přitom měla být spojena se sníženým výskytem metabolického syndromu, poněvadž tato nákaza bývá doprovázena redukcí BMI (body mass indexu) a hypobetalipoproteinemií.
U diabetiků bylo také nalezeno 3krát až 10krát vyšší riziko nákazy HCV ve srovnání s kontrolní skupinou a naopak metaanalýza ukázala 1,8krát vyšší riziko výskytu DM2 u HCV pozitivních pacientů oproti nemocným s HBV. Se zvýšeným rizikem DM2 se navíc potýkají i nemocní s HCV podstupující transplantaci jater či ledviny.
DM2 a inzulínová rezistence jsou nezávislé faktory předurčující rychlejší progresi jaterní fibrózy a horší odpověď na protivirovou terapii u chronické infekce HCV. Pacienti s cirhózou a DM2 jsou náchylnější k jaterní encefalopatii a ke vzniku hepatocelulárního karcinomu. Příznivý efekt antivirové léčby na DM2 a inzulínovou rezistenci je však zatím kontroverzní. Důsledná kontrola glykemie u pacientů s chronickou HCV by teoreticky měla zlepšit jejich prognózu a odpověď na antivirovou terapii, ačkoliv jsou důkazy pro takový účinek dosud omezené.
Budoucí studie by měly objasnit vztah mezi HCV, signalizováním inzulínu a interferonu a vliv inzulínové rezistence na vývoj jaterního selhání, karcinomu či portální hypertenze. Plánovaný je i výzkum možného přínosu nové strategie léčby zaměřené kromě virové infekce HCV také na změny metabolismu v důsledku této nemoci.
(gepi)
Zdroj: Expert Rev Anti Infect Ther. 2009 Apr; 7 (3): 293–308.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul