Exprese miRNA po léčbě pegylovaným interferonem u pacientů s chronickou hepatitidou C
Micro-RNA (miRNA) je významnou skupinou malých nekódujících RNA molekul, které se v současnosti jeví jako důležité regulátory různých mechanismů v buněčné patologii.
Micro-RNA (miRNA) je významnou skupinou malých nekódujících RNA molekul, které se v současnosti jeví jako důležité regulátory různých mechanismů v buněčné patologii. Množí se důkazy o tom, že miRNA mají významnou úlohu v replikaci virů a mohou být použity hostitelskými buňkami ke kontrole virové infekce. Virové RNA a miRNA totiž interagují mnohými způsoby. Viry savců kódují miRNA, které kontrolují jak geny samotného viru, tak geny buňky potlačením jejich exprese. Na druhou stranu buněčné miRNA mohou rozpoznávat virové RNA a tlumit je nebo kontrolovat expresi buněčného proteinu nezbytného pro životní cyklus viru.
Nedávno byly publikovány práce, podle nichž IFN beta moduluje expresi několika buněčných miRNA, které jsou schopné inhibovat replikaci viru hepatitidy C (HCV), protože mají sekvenčně podobné (předdefinované) cíle v genomové RNA u HCV. Micro-RNA vykazují antivirovou aktivitu proti HCV zprostředkovanou interferonem (IFN) in vitro.
Italští vědci ve své studii hodnotili expresi několika typů miRNA (miR-1, miR-30, miR-128, miR-196, miR-296) v mononukleárních buňkách získaných z periferní krve zdravých lidí, na které působili in vitro interferonem. Kontrolní skupinu tvořili pacienti s chronickou hepatitidou C (CHC), u kterých hodnotili expresi miRNA v mononukleárních buňkách periferní krve před první injekcí a 12 hodin po první injekci pegylovaného interferonu alfa.
Analýza prokázala, že úroveň exprese všech miRNA u pacientů s CHC se lišila od exprese miRNA u zdravých lidí. Po 12 hodinách od první injekce interferonu alfa došlo ke zvýšení exprese IFN indukovaných miRNA u 25-50 % pacientů v závislosti na typu miRNA. Nebyly nalezeny žádné korelace virové nálože HCV nebo hladiny alaninaminotransferázy s expresí miRNA.
Výsledky naznačují, že in vitro léčba periferních mononukleárních buněk interferonem alfa vede k indukci transkripce všech miRNA, které byly zde zkoumány. U pacientů s HCV může v důsledku léčby interferonem alfa docházet k různé indukci miRNA. Vzhledem k velkému významu miRNA v obraně proti virovým infekcím mohou posloužit interferonem indukované miRNA jako důležitý ukazatel klinického výsledku léčby interferonem u pacientů s HCV infekcí.
(mik)
Zdroj: Scagnolari C, et al. Differential expression of interferon-induced microRNAs in patients with chronic hepatitis C virus infection treated with pegylated interferon alpha. Virol J 2010(Nov 12);7:311. doi: 10.1186/1743-422X-7-311.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul