#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diagnóza dráždivý tračník: co s tím?

17. 7. 2014

Syndrom dráždivého tračníku je časté střevní onemocnění, jehož příčina není známa. Vyznačuje se především rozmanitými problémy s břichem. Nelze jej vyléčit, avšak vhodnou terapií se mohou zmírnit příznaky.

Syndrom dráždivého tračníku je časté střevní onemocnění, jehož příčina není známa. Vyznačuje se především rozmanitými problémy s břichem. Nelze jej vyléčit, avšak vhodnou terapií se mohou zmírnit příznaky.

Syndrom dráždivého tračníku je porucha střevní funkce. Projevuje se příznaky, jako jsou křeče, nadýmání, bolesti břicha, zácpa a/nebo průjem, které trvají déle než 3 měsíce. Toto onemocnění je nepříjemné, nicméně nevede k trvalému poškození tračníku ani ke vzniku rakoviny střeva. Příčina potíží není známa a syndrom může postihnout kohokoliv, častěji však ženy, lidi pod 50 let a jedince, kteří mají příbuzného s dráždivým tračníkem.

Typické nepříjemnosti 

Syndrom dráždivého tračníku je definovaný jako bolest břicha nebo dyskomfort spolu se změnou vyprazdňování (zácpa nebo průjem) delší než 3 měsíce. Bolest se objevuje v nadbřišku, přibližně v oblasti žaludku. Příznaky se u různých pacientů liší a zahrnují:

  • křeče nebo bolesti v oblasti žaludku,
  • zácpu,
  • pocit nedokonalého vyprázdnění,
  • průjem,
  • střídání průjmu a zácpy,
  • hlen ve stolici,
  • plynatost,
  • pocit přeplnění nebo nevolnost po konzumaci normální porce jídla.

Způsoby diagnostiky 

Pokud máte podezření, že trpíte dráždivým tračníkem, navštivte svého lékaře. Ten se podrobně vyptá na vaše potíže, prohlédne vás a doporučí další vyšetření, například kolonoskopii. Při ní se prohlédne střevo zevnitř a odhalí se případný zánět, vředy či abnormální útvary na střevní stěně. Dále je možné provést krevní testy k vyloučení celiakie. Vyšetření, které by jednoznačně potvrdilo syndrom dráždivého tračníku, bohužel zatím neexistuje.

Změna stravovací návyků přinese úlevu 

Jídlo nezpůsobuje syndrom dráždivého tračníku, může však spustit některé z jeho příznaků. Vypozorujte sami na sobě, která jídla nebo jejich konzumace v určitou denní dobu vám nedělají dobře. Problémovými potravinami může být mléko a mléčné výrobky, nápoje s kofeinem a bublinkami, alkohol, některé ovoce a zelenina.

  • Konzumujte zdravé věci, jezte vyváženě – pestrá strava je základ.
  • Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo, ovoce a zelenina (zvláště pokud trpíte zácpou).
  • Denně vypijte 6–8 sklenic vody, zejména pokud vás trápí průjem.
  • Vyhýbejte se přejídání – příliš velké porce můžou způsobit křeče a průjem.

Další nezbytností je užívat pravidelně léky, které vám předepsal lékař na zmírnění průjmu a křečí, případně antidepresiva a náhradu vlákniny. Mnoho lidí trpících syndromem dráždivého tračníku je rovněž ve stresu, zažívají úzkosti, paniku a deprese. V tom případě je nedílnou součástí léčby psychoterapie.

(kov)

Zdroje:
www.womenshealth.gov
www.patient.co.uk



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#