Deset látek na hubnutí, jejich účinnost a vliv na zdraví
Výrobci přípravků na hubnutí tvrdí, že jejich preparáty pomohou zredukovat hmotnost. Přinášíme přehled deseti světově nejpopulárnějších látek na hubnutí a jejich rozbor.
1. Výtažek z garcinie kambodžské
Tento extrakt může způsobit mírnou ztrátu hmotnosti (max. 0,88 kg v rámci několika týdnů). Změna je to však vcelku bezvýznamná.
2. Kofein
Kofein je pro svou schopnost urychlování metabolismu využíván v řadě přípravků na hubnutí. Zvýšením metabolismu urychluje spalování tuků. Tělo si však na tuto látku rychle vyvine toleranci a účinky ustupují. Chcete-li hubnout pomocí kofeinu, místo pilulek si raději dopřejte kvalitní kávu nebo zelený čaj. Mimo kofeinu tyto nápoje obsahují i antioxidanty a další zdraví prospěšné látky.
3. Orlistat
Orlistat je účinná látka, která snižuje rozklad tuků ve střevě a tím i jejich vstřebávání. Může vám dopomoci ke ztrátě hmotnosti až o 2,7 kg/rok. Má však řadu nepříjemných nežádoucích účinků (řídká olejovitá stolice, nadýmání aj.).
4. Malinové ketony
Malinové ketony jsou chemické látky extrahované z červených malin. Neexistují žádné studie, které by potvrzovaly účinnost malinových ketonů u lidí. U potkanů, kteří vykazovali jistý pokles váhy, byly používány extrémně vysoké dávky.
5. Extrakt ze zelených kávových zrn
Zelená zrna jsou prostě obyčejná nepražená kávová zrna. Tento výtažek může podle některých studií způsobit ztrátu hmotnosti až 2,5 kg. Řada těchto výzkumů však byla sponzorována přímo výrobci, je tedy třeba brát je s rezervou.
6. Glukomannan
Glukomannan je druh vlákniny. V kombinaci se zdravou stravou může pomoci zhubnout až 4,5 kg během 5 týdnů. To také vede ke zlepšení různých zdravotních problémů.
7. Meratrim
Meratrim je kombinací 2 rostlinných výtažků – z drobnohlavu indického a z mangostany lahodné. Jsou zde v poměru 3 : 1. Jedna studie prokázala úbytek hmotnosti 5,2 kg a 11,2 cm v pase. Upozornila i na další zdravotní benefity, ovšem takto osamocený výzkum nic neznamená.
8. Výtažek ze zeleného čaje
Zelený čaj a extrakt z něj urychlují spalování tuků a mohou vám pomoci zbavit se nadbytečných centimetrů v pase.
9. Konjungovaná kyselina linolová (CLA)
CLA je účinný doplněk stravy. Slibuje ztrátu hmotnosti 1,3 kg minimálně za 6 týdnů. Může mít však dlouhodobě škodlivé účinky. Takto malý úbytek kil rozhodně není dostatečným důvodem k tomu, riskovat nepříjemnosti spojené s konzumací tohoto přípravku.
10. Synefrin (hořký pomeranč)
Synefrin je látka příbuzná efedrinu. Ten byl ale pro účely snižování hmotnosti zakázán. Synefrin je velice účinný stimulant metabolismu tuků a snižuje chuť k jídlu. Je účinný při krátkodobém užívání. Vzhledem k nežádoucím účinkům je ale extrémně nutné dbát při užívání zvýšené opatrnosti (působí negativně na srdce a může být návykový).
Co tedy zvolit?
Z výše uvedených mají potvrzené účinky přípravky obsahující glukomannan, konjugovanou kyselinu linolovou, kofein a výtažek ze zeleného čaje. Vzhledem k významným nežádoucím účinkům kyseliny linolové nám zůstávají glukomannan, výtažek ze zeleného čaje a kofein. Tyto přípravky se zdají být užitečné, účinky jsou ale přinejmenším skromné.
Bohužel tedy zatím neexistuje pilulka, která by člověka bez námahy zbavila oněch několika přebytečných kilogramů. Některé preparáty mohou trochu povzbudit metabolismus, tím to ale končí. Zdravá strava a dostatek pohybu fungují nejlépe. Je to sice náročnější způsob, rozhodně ale nejzdravější a nejefektivnější.
(dos)
Zdroj: http://www.healthline.com/nutrition/12-weight-loss-pills-reviewed#section15
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul