Deficit hormonů hypofýzy po traumatickém poškození mozku
U pacientů po traumatickém poškození mozku s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí byl zjištěn velmi častý deficit růstového hormonu i dalších hypofyzárních hormonů.
U pacientů po traumatickém poškození mozku s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí byl zjištěn velmi častý deficit růstového hormonu i dalších hypofyzárních hormonů.
Deficience hormonů hypofýzy po úrazu mozku může přispívat k přetrvávajícím kognitivním poruchám u těchto pacientů. Francouzští autoři se ve své studii pokusili určit prevalenci přetrvávajícího deficitu hypofyzárních hormonů a jeho souvislost se závažností úrazu, kognitivními poruchami, narušením každodenních aktivit a kvalitou života.
Do studie bylo zařazeno 55 pacientů s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí nebo poruchou chování nejméně 1 rok po úrazu mozku. Průměrný věk pacientů byl 36,1 roku, 84 % tvořili muži. U všech účastníků studie byla hodnocena bazální i stimulovaná sekrece hormonů hypofýzy, zjištěna závažnost úrazu, posouzeny kognitivní funkce a vliv poruchy na každodenní aktivity a kvalitu života.
Deficience alespoň jednoho hormonu hypofýzy byla zjištěna u 69 % pacientů. Nejčastěji se jednalo o deficit růstového hormonu (ve 40,0 % závažný, ve 23,6 % parciální), dále kortikotropního hormonu (27,3 %) a thyreotropinu (21,8 %). Deficit růstového hormonu statisticky významně souvisel s poruchou pozornosti a verbální paměti a s menším zapojením do každodenních aktivit. Nebyla zjištěna souvislost mezi závažností úrazu mozku a výskytem deficience hypofyzárních hormonů.
Praktickým závěrem této studie je doporučený screening deficitu růstového, kortikotropního a thyreotropního hormonu u pacientů s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí po úrazu mozku, a to vzhledem k tomu, že tyto deficity jsou u takových pacientů velmi časté a mohou ovlivňovat jejich závislost na cizí pomoci a kvalitu života.
(zza)
Zdroj: Kozlowski M. O., Yollin E., Merlen E., et al. Lasting pituitary hormone deficiency after traumatic brain injury. J Neurotrauma. 2012 Jan 1; 29 (1): 81–9
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40