Cukrovka II. typu u dětí aneb Pomáhá celá rodina
Diabetes 2. typu je na vzestupu. V roce 2050 ho bude mít každý třetí člověk na planetě. Jeho výskyt je sice typický v pozdějším věku, ale stoupá i u mladých lidí, a dokonce též u dětí.
Diabetu prvního typu předcházet nelze, ale cukrovka druhého typu je rozhodně onemocnění, které lze vhodnou prevencí zpozdit o řadu let. Počet dospívajících s touto chorobou stále narůstá – hlavním rizikovým faktorem je v této věkové skupině nadváha. Svoji roli hraje sice i genetika, ale tu, jak známo, neovlivníme.
Všichni společně
Dětem a dospívajícím mohou od nástupu cukrovky pomoci i docela malé úbytky tělesné hmotnosti. Hubnutí je vždy těžké, obzvlášť pokud se o to člověk pokouší sám. Lepší je zapojit celou rodinu. Koneckonců zdravá výživa, která chrání před diabetem, je vhodná pro každého. Zde je několik tipů, jak na to.
- Pijte vodu – omezte slazené limonády, džusy, iontové nápoje a sladkou kávu. Tyto tekutiny dodávají tělu pouze kalorie bez jakýchkoli výživných látek.
- Jezte víc ovoce a zeleniny. Pokud je nemáte k dispozici čerstvé, zkuste mražené nebo konzervované.
- Připravujte zdravé svačiny, které budou stále k dispozici v kuchyni. Mějte na lince ovoce, zeleninu nebo suchý popcorn.
- Naučte se sestavit tzv. chytrý talíř – polovinu pokryjte zeleninou, čtvrtinu potravinou bohatou na bílkoviny (netučnou) a zbývající čtvrtinu přílohou obsahující škroby, např. natural rýží nebo celozrnnými těstovinami.
- Omezte fastfoodové jídlo. Pokud se mu nemůžete vyhnout, vybírejte si zdravější varianty a objednávejte si poloviční porce jídel:
- saláty, které mají dresink zvlášť, takže ho nemusíte jíst,
- grilované a vařené pokrmy,
- dietní limonády a nízkotučné mléko,
- jídla bez majonézy,
- pečené brambory místo hranolků.
Hubněte pohybem
Neseďte před jakoukoli obrazovkou déle než 2 hodiny denně, ať už jde o televizi, počítač, telefon, nebo videohry. Vědomě se hýbejte – děti a dospívající by měli trávit cvičením asi 60 minut denně. Víte, jak můžete svou rodinu udržet aktivní?
- Do školy choďte, jezděte na kole nebo na koloběžce. V některých komunitách jezdí děti na kolech ve skupinách pod dohledem dospělé osoby.
- Pusťte doma hudbu a s potomky tančete.
- Procházejte se. Vyrazte na trh, do parku nebo do muzea.
- Zapište se společně do nějaké organizace, která má na programu různé zajímavé aktivity.
- Choďte po schodech, nejezděte výtahem.
- Vystupte z autobusu o zastávku dříve a dojděte domů pěšky.
- Hrajte interaktivní videohry, při kterých se musíte hýbat.
- Stanovujte si cíle, sobě i dětem. Jejich splnění však odměňujte něčím jiným než jídlem (např. delším spánkem, půjčením filmu, nákupem).
Varovná znamení
Děti a dospívající často nemají žádné obtíže, nicméně buďte obezřetní, pokud budete pozorovat následující příznaky – mohou ohlašovat nástup diabetu druhého typu:
- nápadná žízeň,
- časté močení,
- rozmazané vidění,
- neobvyklá únava.
Pokud si váš potomek bude na něco z výše uvedeného stěžovat, navštivte neprodleně lékaře.
(pez)
Zdroj:
http://www.diabetes.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul